12. října 2015 10:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zažilo mrazivé ráno. Slunečné pondělí vystřídá déšť a sníh

Mrzne. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrzne. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česko v pondělí zažilo zatím nejchladnější ráno přicházejícího podzimu. Na Kvildě naměřili rekord pro tento den, mínus 12,3 stupně. Severovýchod Moravy dokonce překvapil sníh. A mrazivé bude i úterní ráno. Přeháňky čekají tento týden celé území, místy budou smíšené. Na horách očekáváme sněžení.

V noci z neděle na pondělí byla nad téměř celým územím jasná obloha. Ta po zbytek dne vydrží v Čechách, na Moravě bude oblačno až polojasno. Teploty v Čechách nepřesáhnou 10 °C. Severovýchod země naopak čeká oblačno s občasným sněžením a průměrnými teplotami okolo 3 °C. Mrazivé teploty můžeme očekávat i v noci na úterý, kdy teploměr místy klesne i tři stupně pod nulu. Úterý pak bude většinou polojasné, ojediněle oblačné, podvečer přinese od jihu déšť, na horách může sněžit.

Po celý zbytek týdne už by ranní teploty pod bod mrazu klesnout neměly. S deštěm a přeháňkami však musíme na celém území počítat až do neděle, na severu země a na horách mohou být přeháňky smíšené až sněhové. Deset stupňů nepřekročí teplota téměř celý pracovní týden, pouze na jichovýchodě hlásí meteorologové ve čtvrtek a pátek okolo 12 °C. Víkendová maxima hlásí jedenáct stupňů.

Pondělí přinese v Čechách jasnou oblohu. Na Moravě bude oblačno až polojasno, na severovýchodě a severu zataženo s občasným sněžením, v polohách pod 400 m. čekáme srážky smíšené nebo dešťové. Na Moravě a ve Slezsku čekejme dopoledne vítr, místy s nárazy kolem 15 m/s. V noci na úterý klesne teploměr pod tři stupně celsia.

V úterý bude většinou polojasno, místy zataženo nízkou oblačností. Na severu a severovýchodě zpočátku oblačno až zataženo. Na horách se může objevit sněžení. K večeru bude od jihu přibývat oblačnost, která později přinese déšť. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Noční teploty budou opět mrazivé.

Středa bude zatažená až oblačná s deštěm na většině území. Na západě a severozápadě v polohách nad 800 m. může déšť přejít v sněžení. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, na západě kolem 4 °C. Noční minima neklesnou pod bod mrazu.

Čtvrtek přinese na většině území občasný déšť. Na severozápadě na horách zpočátku i smíšené srážky. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, na jihovýchodě až 12 °C.

V pátek bude opět zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami na většině území. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, na jihovýchodě až 12 °C.

Víkend bude podle předpovědí podobný. Zatažená obloha přinese na většině území déšť nebo přeháňky. Na horách budou srážky přechodně i sněhové. Denní maxima 6 až 11 °C .

Nejmrazivější 12. říjen v historii

Pondělí přineslo největší mráz pro 12. říjen v historii měření v Česku. Na šumavské Kvildě bylo zaznamenáno mínus 12,3 stupně, což je nejnižší teplota pro tento den za celou Českou republiku. Předchozí rekord, který vydržel přes 20 let, činil mínus deset stupňů.

Rekordní mráz naměřila meteorologická stanice Kvilda-Perla. Nachází se v takzvané mrazové kotlině, takže zaznamenává velmi nízké teploty často. I předchozí rekord pro 12. říjen pocházel z Perly. Naměřen byl v roce 1992.

Již 2. října se objevily mrazy na řadě míst republiky, teploty tehdy podle Českého hydrometeorologického ústavu spadly ráno pod nulu na zhruba polovině meteorologických stanic. První sníh letošní zimní sezony dokonce padal už před měsícem, a to 6. září na Sněžce v Krkonoších, ačkoli souvislou pokrývku nevytvořil.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
Java programátor revolučního produktu

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč