Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Česku hrozí kolaps v dodávkách elektřiny

Česko

Přes Česko se valí proud z větrníků v Německu * Energetici brání síť proti přetížení

PRAHA Větrné počasí přidělává každý podzim a zimu starosti energetikům. Jenomže ti teď mají před sebou riziko, s jakým se dosud Česká republika nesetkala - takzvaný blackout čili totální kolaps dodávek elektrické energie.

A nebezpečí hrozí z větrných parků na severovýchodě Německa, které dokážou neplánovaně zahltit zdejší rozvodnou síť. Přetížení pak může vést ke kolapsu sítě.

Co by takový blackout znamenal pro život lidí, měst a obcí? Nejprve by zhasla světla, přestaly fungovat spotřebiče, vázly by dodávky tepla, následně by se zastavila doprava, bankomaty a za pár hodin by zmlkly i mobilní telefony.

Jaké to je, žít hodiny bez proudu, si už v minulých letech vyzkoušeli obyvatelé velkých částí Itálie, Brazílie nebo Spojených států.

Problém je v tom, že přes české území na podzim a v zimě protékají tisíce megawattů neplánovaného výkonu, vyprodukovaných větrnými elektrárnami na severu Německa. Vzhledem k nedostatečným kapacitám německé přenosové soustavy si elektřina hledá náhradní cestu přes Polsko a také přes Česko.

Stejná situace se opakuje již několikátý rok. „Nebude to lepší, pokud Německo nepostaví nové přenosové linky. Bez dalšího posílení přenosových kapacit ze severu na jih to bude každoroční riziková záležitost,“ říká ředitel úseku dispečerského řízení společnosti ČEPS Miroslav Vrba. Chybějící linky nebudou hotové dřív než za pět let.

Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS před zimou provedl řadu opatření, která mají riziko blackoutu snížit. „Podle našich výpočtů bychom tuto zimu měli přežít i ty největrnější dny, které mohou nastat,“ říká Vrba a jmenuje zvýšení proudové zatížitelnosti, instalaci ochranných prvků a lepší propojení rozvoden.

Na případný blackout se ale připravuje také Hasičský záchranný sbor. Krizový štáb v užším složení je připraven sejít se do hodiny od havárie. „Česká republika je v krizovém řízení v Evropě na špičkové úrovni,“ říká mluvčí HZS Radek Kislinger. Činnost krizových štábů totiž prověřilo v minulosti především několik velkých povodní.

Potíže s přelivy nechtěné elektřiny z německých větrných elektráren má také sousední Polsko. Tamní operátor přenosové sítě se rozhodl pro radikálnější řešení - instalaci speciálních transformátorů, které umějí přeshraniční toky energie omezit.

Český provozovatel sítě ČEPS polský příklad nenapodobí. „Je to velmi nákladné a pouze krátkodobé řešení,“ varuje Vrba. Omezený tok německé elektřiny do Polska navíc vyvolá ještě vyšší přetížení české elektrizační soustavy.

Více čtěte na stranách 13, 14 a 15

DEN, KDY NASTANE TMA Blackout: Reálná hrozba pro Česko Fiktivní scénář: Praha týden bez proudu Názor odborníka: Musíme bránit síť

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...