6. července 2012 11:58, aktualizováno  17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Česka přijdou další silné bouřky, Hradec Králové hlásí kalamitní stav

V Číně zuří silný vítr a děšť | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Číně zuří silný vítr a děšť | foto: ČTK

PRAHA V pátek odpoledne a večer Česku opět hrozí silné bouřky s přívalovými dešti, zasáhnou zřejmě všechny kraje. Moravu však ještě sužují vedra a sucho s hrozbou požárů. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav.

Prudké bouře provázené přívalovými dešti, silným větrem a kroupami přešly přes území Čech už ve čtvrtek. Způsobily problémy v dopravě i dodávkách elektřiny a ohrožovaly také lidské životy.

Následky bouří na Hradecku 

Nejprve bouře zasáhla asi dvě hodiny po poledni střední, západní a severní Čechy, později odpoledne se rozšířila na východ Čech, Vysočinu a na Moravu. Tam se však měly vytvářet jen místy. Nebezpečí bouřek potrvá i v sobotu.

Fotogalerie

Blesk rozvětvený se rozpadá na desítky dílčích úderů.

Blesk rozvětvený se rozpadá na desítky dílčích úderů.

Podívejte se, jak vidí nebe nad Českem lovec blesků


Hladiny řek mohou stoupat
"Trvá také riziko výskytu vydatných srážek, při kterých může na tocích docházet k rychlým vzestupům hladin a lokálním zátopám. Vzhledem k předchozímu nasycení je vyšší pravděpodobnost rychlé reakce toků v horských oblastech severních, severovýchodních a jižních Čech," uvedl ČHMÚ. Hrozí také silný vítr a nebezpečí zásahu bleskem.

Na Moravě a ve Slezsku však dosud přetrvává velmi teplé a suché počasí s teplotami až kolem 36 stupňů Celsia. Lidé by se tam neměli pohybovat na přímém slunci a vystavovat se přílišné tělesné námaze. Je nutné dodržovat pitný režim. Rozhodně by neměli v přírodě rozdělávat oheň, kouřit nebo používat otevřený oheň, upozornili meteorologové.

Noční silný vítr poničil v Královéhradeckém kraji chatovou oblast Svinary, odkud v noci hasiči evakuovali deset dětí a šest dospělých. Následky bouří na Hradecku byly vetší než v Pardubickém kraji, kde museli hasiči vyjíždět k desítkám zásahů. Odstraňovali následky silného větru, spadlé stromy a větve. Déšť velké škody nezpůsobil. "Nejvíce byla zasažena oblast obcí Býšť, Bělečko a Holice na Pardubicku a také Litomyšlsko," řekl operační důstojník krajských hasičů. Dvě trafostanice hořely po zásahu bleskem.

Dopoledne byla na Jičínsku zraněna padajícím stromem šestačtyřicetiletá žena, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Tomáš Ježek. Na místo byla vyslána letecká záchranná služba, která ji převezla do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Přerušena byla na několika místech doprava na železnici, v noci a dopoledne byly překážky na trati odstraněny. Spadlé stromy stále blokují menší silnice v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku a v Bělči nad Orlicí.

V Hradci Králové mají kalamitní stav

Energetici vyhlásili po noční bouři pro okres Hradec Králové kalamitní stav. Zaznamenali asi čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu jsou stovky domácností, řekla v pátek mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. "Kalamitní stav platí od 8:00 do odvolání," uvedla.

Počet výjezdů hasičů v Královéhradeckém kraji k odstranění spadlých stromů a větví přesáhl stovku. Někde vítr poškodil střechy. Podle mluvčí krajské policie Lenky Burýškové strom spadl na projíždějící auto u ČKD v Hradci Králové a zranil dva lidi.

Po noční bouři jsou v Libereckém kraji bez proudu stovky domácností. Na Semilsku proto dnes v 08:00 vyhlásili energetici kalamitní stav, platit bude až do odvolání, řekla mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.  I když podle Beránkové pomáhají i externí firmy a více než polovinu poruch se už podařilo opravit, nikdo zatím nedokáže odhadnout, kdy bude kalamita odvolána. Dřív než v sobotu to nebude.

"My jsme v noci na Semilsku a ve východních Čechách zaznamenali 46 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na napětí nízkém," uvedla. Tolik poruch zažili podle ní energetici snad jen v souvislosti s vichřicí Kyrill před pěti lety.

Postiženo bylo také Jičínsko, okolí Nového Bydžova a Rychnovsko. Desítky poruch byly na vedení nízkého napětí. Způsobily je většinou stromy a větve spadlé do vedení.

Silná bouře a vítr v noci na pátek způsobily lesní kalamitu v revíru Vysoká blízko Hradce Králové. Informoval o tom mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. Hradecké městské lesy zakázaly vstup do svých poničených porostů.

Silný vítr povalil podle Boublíka hodně stromů v lesnickém revíru Vysoká v okrese Hradec Králové. "V místě došlo k poškození přibližně 2000 krychlových metrů dřeva," uvedl. Pracovníci LČR v terénu stále monitorují aktuální stav.

Kvůli následkům bouře zakázaly také Městské lesy Hradec Králové vstup do lesů. "Lesníci od rána sčítají škody a k tomuto okamžiku evidují zhruba 10 000 metrů krychlových spadaných stromů, které mohou bezprostředně ohrožovat zdraví i život návštěvníků lesa," řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Do lesů smí vjíždět pouze lesní technika, která vytěží ležící a vyvrácené kmeny. Uzavírka městských lesů potrvá až do odvolání.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!