Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sever Česka potrápí silný vítr, na jihu hrozí řidičům ledovka, varují meteorologové

ilustrační snímek foto: HZS JMK

Na severovýchodě země a na Liberecku bude v sobotu foukat silný vítr s nárazy o rychlosti 65 kilometrů za hodinu. Meteorologové zároveň varují před výskytem ledovky, která se může tvořit v důsledku mrznoucího deště. Tato výstraha platí zejména pro jižní část země, a to od sobotního poledne do nedělního rána.
  13:56

Český hydrometeorologický ústav v pátek vydal výstrahu, podle které bude v sobotu od čtvrté hodiny ranní do šesté hodiny večerní foukat silný jižní vítr s nárazy nad 65 kilometrů za hodinu. Nízký stupeň nebezpečí platí zejména v Libereckém kraji (Frýdlant), dále pak v kraji Olomouckém (Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou, Přerov, Šumperk) a Moravskoslezském.

„V sobotu od časných ranních hodin bude na severovýchodě ČR, v Moravské bráně a také ve Frýdlantském výběžku vát čerstvý jižní vítr o rychlosti 5 až 10 metrů za sekundu, místy s nárazy 15 až 20 metrů za sekundu (až 70 km/h), na horách kolem 25 metrů za sekundu (90 km/h). Večer bude vítr slábnout,“ uvedl meteorolog František Šopko.

Meteorologové varují před poškozením stromů a lesních porostů, zlomené větve mohou zvýšit nebezpečí úrazu, může také dojít ke komplikacím v dopravě. ČHMÚ proto doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách by lidé měli v sobotu omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Další aktuálně platná výstraha varuje před tvorbou ledovky, a to od sobotního poledne do nedělní šesté hodiny ranní. Tato výstraha platí pro Jihočeský (Dačice, Jindřichův Hradec, Třeboň) a Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Chrudim, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy), pro Vysočinu a Jihomoravský kraj.

„V sobotu 4. prosince očekáváme od západu občasné sněžení, které bude především v jihozápadní polovině ČR během dne v polohách pod 800 metrů nad mořem přecházet v déšť se sněhem a déšť. Zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se místy vyskytne i mrznoucí déšť s tvorbou slabé ledovky,“ popsal Šopko.

Opět mohou nastat komplikace v dopravě, hrozí také nebezpečí úrazů při uklouznutí. „Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně,“ doporučuje ČHMÚ.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat