Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český režisér získal cenu za film o odsunu

Česko

BERLÍN Německá nadace Centrum proti vyháněním, která usiluje o vybudování stejnojmenného muzea a dokumentačního střediska nucených exodů ve 20. století v Berlíně, udělila svou Cenu Franze Werfela za lidská práva českému režisérovi Davidu Vondráčkovi za jeho dokument Zabíjení po česku. Vondráček cenu, dotovanou 10 tisíci eur (245 tisíc Kč), dostane 28. listopadu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Šestičlenná porota, v níž zasedá mimo jiné předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová nebo bývalý europoslanec za německé Zelené Milan Horáček, rozhodla podle nadace o vyznamenání Vondráčka jednohlasně. Ocenila tak jeho „odvážné vystoupení za pravdu a spoluúčast“, které prokázal natočením dokumentu o zavraždění německých civilistů krátce po skončení druhé světové války v tehdejším Československu.

Před Vondráčkem ji vedle Herty Müllerové obdržel maďarský spisovatel György Konrad, banjalucký biskup Franjo Komarica a v roce 2003 jako první Mihran Dabag spolu s iniciátory vztyčení česko-německého kříže usmíření u Teplic nad Metují.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...