Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cesta do vesmíru, část druhá

Česko

Američan Charles Simonyi zaplatil 35 milionů dolarů za své druhé vesmírné „dobrodružství“

BAJKONUR Je prvním vesmírným turistou, který se na oběžnou dráhu dostal hned dvakrát. Charles Simonyi se na svou druhou, a podle vlastních slov také poslední, cestu vydal včera. Jak informovala agentura Reuters, stalo se tak přesně v 11.49 středoevropského času, kdy z kazašského kosmodromu odstartovala ruská kosmická loď Sojuz. Jejím cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).

Americký miliardář maďarského původu se na oběžnou dráhu vydal poprvé v dubnu 2007. Bývalý vývojový inženýr počítačové společnosti Microsoft tehdy za tento netradiční „výlet“ zaplatil 25 milionů dolarů. Nyní se cena ještě zvýšila. Za zpáteční letenku musel připlatit dalších deset milionů dolarů. Jak ale sám říká, další cestu již neplánuje. Hlavním důvodem je prý slib, který dal své manželce. „Potřetí už letět nemůžu, protože jsem se oženil a musím tak trávit více času se svou rodinou,“ řekl na tiskové konferenci uspořádané těsně před odletem. Během ní byli členové posádky od všech ostatních odděleni skleněnou stěnou. Kromě manželky se se šedesátiletým cestovatelem přišel rozloučit jeho přítel a zároveň jeden ze spoluzakladatelů Microsoftu Paul Allen.

Na cestu s talismanem Chvíli po startu, který je jedním z nejdůležitějších momentů celé akce, se tým spojil opět se Zemí. „Cítíme se dobře. Všechno je v pořádku,“ oznámil Gennady Padalka v záběrech, na kterých kromě posádky byl i jejich talisman - bílá chlupatá hračka zavěšená v kabině. Úspěšný start potvrdil také mluvčí celého projektu. Podle něj se raketa v pořádku dostala až na oběžnou dráhu.

Cesta ke stanici ISS by měla trvat celkem dva dny. Se Simonyim do vesmíru zamířili další dva členové. Jedním astronautem je Rus Gennady Padalka, který se po přistání stane zdejším velitelem, a druhým Američan Michael Barratt, jenž převezme roli technika. Oba tak ve funkcích stálé posádky stanice vystřídají své krajany Jurije Lončakova a Michaela Finckea. Ti naopak poletí zpátky na Zemi. Plánovaný termín návratu je 7. duben.

Pro „návštěvy“ nebude místo Výlety do vesmíru pořádá ruská kosmická agentura Roskosmos společně s americkou společností Space Adventures. Simonyi, který měl to štěstí, že mohl jako jediný člověk podniknout dvě výpravy do vesmíru, bude pravděpodobně na delší dobu také posledním neprofesionálním návštěvníkem v kosmu. Od května bude stálá posádka na stanici rozšířena z nynějších tří členů na šest. Na palubě už tak nezbude místo na dalšího případného cestujícího. Nejmenovaný zdroj z ruského vesmírného průmyslu ale pro Reuters prozradil, že další dva vesmírní turisté budou do kosmu vypuštěni již v roce 2011. Další podrobnosti ale neuvedl.

Druhým důvodem je finanční krize, která zasáhla do všech odvětví průmyslu. „Počet milionářů se snížil na polovinu,“ řekl Eric Anderson ze společnosti Space Adventures. Zároveň ale dodal, že počet žádostí ze strany „cestovatelů“ je poměrně stálý.

Vůbec prvním vesmírným turistou, který si cestu sám zaplatil, byl americký milionář Dennis Tito. Ten se na Zemi z oběžné dráhy „podíval“ již v roce 2001. Do minulého října, kdy do kosmu zavítal Američan Richard Garriott, podniklo tento netradiční výlet celkem šest zájemců.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...