Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Cesta k odpovědi

Česko

POZNÁMKY

Sledovala agentura ABL politiky, nebo ne?

Vroce 2004 americká televize CBS odvysílala reportáž o nepříliš důstojné vojenské službě George W. Bushe. S použitými dokumenty ovšem něco nehrálo. Na to, že pocházely z roku 1973, se až příliš podobaly textům vytvořeným ve Wordu. Během dnů se na internetu ozvala řada lidí se znalostmi historie psacích strojů, kteří údajné dokumenty rozcupovali tak, že to slovutného reportéra CBS Dana Rathera poslalo do předčasného důchodu. O dva roky později při libanonsko-izraelské válce musela zase díky internetu agentura Reuters dát za pravdu lidem, kteří upozorňovali, že na obrázcích jejich libanonského fotografa působí izraelské bombardování podivně mnoho dýmu a destrukci navlas podobných domů.

Když Deník MF Dnes před třemi měsíci přišel se zprávou, že agentura ABL v roce 2007 sledovala komunální politiky ODS a aktivisty na Praze 11, označil to zakladatel ABL a ministr dopravy Vít Bárta za podvrh. A premiér Nečas prohlásil, že mu věří. Včera zveřejnila MF Dnes kvanta nových nepřímých důkazů svého tvrzení. Možnost, že by šlo o podvrh, se vymyká pravděpodobnosti. Bárta nicméně trvá na svém. Takže necítí potřebu vysvětlovat, zda a pro koho jeho agentura sledovala politiky, ani jak získává chráněné policejní informace. Což v době sporů o přístup policie do daňových přiznání není otázka akademická.

Co s tím? Všechny digitální dokumenty jsou teoreticky zfalšovatelné. Údaje z tabulky „Vlastnosti“ ve Wordu toho, kdo nechce, opravdu nepřesvědčí. Ale je dost lidí, kteří manipulaci umí poznat, a zrovna v oboru počítačů může nějaký hacker vědět víc než znalec s kulatým razítkem. Dejte všechny dokumenty na internet. Pokud jde o podvrh, jistě se najde někdo – třeba i experti ABL – kdo najde jeho stopy a přesvědčí zainteresovanou veřejnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!