Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Záchranářský tým USAR do Maroka zatím neodletí, nedostal souhlas tamní vlády

Česko

  11:03aktualizováno  16:40
Český záchranářský tým USAR v pondělí do Maroka neodletí, informovali hasiči. Zatím nedostal souhlas marocké vlády, nadále však zůstává v pohotovosti. V podobné situaci jsou i záchranáři z dalších evropských zemí.

Hasiči na síti X, dříve Twitteru, uvedli, že vzhledem k faktu, že Česká republika dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu, s jeho vysláním v současné době nepočítají. „Stále ale zůstáváme v pohotovosti. Pokud však přijde v následujících dnech ze strany Maroka žádost i jiného charakteru, např. o poskytnutí materiální humanitární pomoci,“ doplnili.

Podle víkendového vyjádření mluvčí hasičů Martiny Götzové marocká strana projevila zájem o český záchranný tým a jeho nasazení bylo předběžné schváleno. Nicméně jeho odlet byl pozdržen, protože nedorazila oficiální nóta z Maroka. Bez tohoto dokumentu nelze zahraniční tým do postižené země vyslat, uvedla v pondělí večer mluvčí hasičů.

Mluvčí doplnila, že posouzení vyslání týmu probíhá standardním způsobem i ve spolupráci s dotčenými ministerstvy, zejména pak s ministerstvem vnitra, ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem obrany. „Do této doby máme také k dispozici leteckou přepravu prostřednictvím Armády ČR v takovém rozsahu, jako bylo dohodnuto včera (2x CASA, 1x Airbus),“ napsala v pondělí ráno novinářům Götzová. V USAR týmu by podle dřívějších informací mělo být zhruba 70 lidí.

Podle mluvčí marocké orgány provádějí posouzení potřeb na místě. Nabídky pomoci přišly z Kataru, spojeného království, Španělska Spojených arabských emirátů.

V podobné situaci jako český tým ocitli i záchranáři z dalších evropských zemí, například Francie, Německa, Nizozemska nebo Itálie.

Pomoc v hodnotě deseti milionů

Ministr zahraničí Jan Lipavský v pondělí rozhodl o rezervování deseti milionů korun na pomoc Maroku s tím, že konkrétní skladba pomoci se bude postupně vyjasňovat podle potřeb marocké strany a koordinace s ostatními dárci zejména v Evropské unii. Uvedla to Kateřina Sequensová, vrchní ředitelka sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce ministerstva zahraničí.

„Pokud k vyslání USAR týmu dojde, většina schválených prostředků půjde na jeho působení, které lze předpokládat v horizontu sedmi až deseti dnů. Návrat týmu pak lze spojit se zasláním materiální pomoci, kde by šlo zejména o zdravotnický materiál a prostředky pro přežití v nouzových přístřeších,“ poznamenala ředitelka.

Kdyby ale USAR tým nasadit nebylo možné, nebo by to z časových důvodů nebylo ani účelné, bude se Česko věnovat případným dílčím žádostem Maroka o expertní asistenci. Podle Sequensové může jít při zemětřesení například o zvýšenou potřebu statiků. „Také v této oblasti lze očekávat evropskou koordinaci a tudíž vyslání českých expertů v rámci širší evropské logistické mise,“ vysvětlila.

Další možností je pak podle Sequensové pomoc při obnově, pro kterou bude jako podklad sloužit očekávaná komplexní situační zpráva Organizace spojených národů (OSN).

Zemětřesení zasáhlo centrální Maroko v pátek večer a podle dosavadních údajů v jeho důsledku zemřelo nejméně 2 122 lidí a minimálně 2 421 lidí utrpělo zranění. Čeští hasiči byli v pohotovosti od soboty. Mají připravenou techniku a materiál, který pak budou nakládat do armádních speciálů.

Záchranáři by se na místo nemuseli dostat

To, že Česko stále nemá povolení k příletu hasičů od marocké strany, potvrdil i mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. České velvyslanectví v Rabatu informovalo Maroko, že tým je připraven odletět do čtyř hodin od získání povolení.

Český velvyslanec v Maroku Ladislav Skeřík řekl Radiožurnálu, že jedním z problémů mohou být neprůjezdné silnice k nejvíce postiženým oblastem v horách. Povolení k příletu podle něj zahraniční záchranáři zřejmě nedostali proto, že ještě není možno se k nejvíce postiženým oblastem dostat. „Vláda pracuje velmi intenzivně na tom, aby tyto silnice zprůjezdnila,“ dodal.

Marocké ministerstvo vnitra uvedlo v neděli podle agentury AFP, že zatím přijalo nabídky na vyslání záchranných a pátracích týmů pouze od Španělska, Velké Británie, Kataru a Spojených arabských emirátů.

Český USAR tým mají tvořit hlavně hasiči z Prahy a z Moravskoslezského kraje. Z Moravskoslezského kraje mají letět do Marrákeše téměř tři desítky hasičů, stejně tak z Prahy. Z ostatních regionů jsou počty výrazně nižší. Například z Libereckého kraje to mají být tři hasiči, z toho dva kynologové.

Zemětřesení v Maroku mělo sílu 6,8 stupně, bylo nejsilnější, jaké severoafrická země zažila za posledních 100 let.

Autoři: ,