Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Čeští manažeři se dostávají na vrchol

Česko

Manažeři v pohybu: přestupem roku 2010 je příchod Winfrieda Vahlanda z Číny do čela Škody Auto

Češi během letošního roku začali získávat i na nejvyšších pozicích navrch před cizinci.

Tak se dá popsat končící rok 2010 z pohledu pracovního trhu. Čeští manažeři se opravdu stávají plnohodnotnou alternativou za zahraniční manažery, kteří dosud měli v Česku převahu. Projevilo se to v řadě českých firem, a to i v lídrech oborů. Ohlášené personální změny naznačují, že tento trend bude trvat i na začátku příštího roku. Nadále se podle headhunterů na trhu nacházejí velice schopní manažeři, kteří si vytvořili dostatečné rezervy a nyní jako „spící agenti“ vyčkávají na tu správnou příležitost. I ti by mohli získat nejvyšší posty po cizincích v nadnárodních firmách.

Martin Jaroš -nejzajímavější přesun roku Jaroš stál za několika úspěšnými kampaněmi telekomunikačního operátora Vodafone, například organizoval úspěšné falešné soby, kteří takřka zlidověli. Stál tak za pozitivním vnímáním celé společnosti, která sází na image neotřelé firmy s nadhledem. Následně resuscitoval marketing Vodafonu v Turecku a v poslední době měl na starosti značku v Maďarsku. Během letošního roku ovšem Jaroš přešel z Vodafonu do T-Mobilu. Oficiálně ho nalákala možnost dělat pro největšího českého operátora. Pro T-Mobile dokázal udělat reklamní sérii s legendárním Chuckem Norisem, „neporazitelným“ americkým akčním hrdinou. Výsledkem jeho půlroční práce pro T-Mobile je tak poprvé vyrovnaná mediální bitva mezi operátory. Jaroš tak opět prokázal, že dokáže upoutat pozornost a přinést zisky. V následujícím období se ukáže, jak velké.

Výzva pro Winfrieda Vahlanda Automobilový koncern Volks -wagen letos dokázal personalistům pěkně zamotat hlavu. Povolal z Číny svého vrcholového manažera Winfrieda Vahlanda, aby vedl značku Škoda Auto.

Otázka zní: povýšil Vahland, nebo byl degradován? Z pohledu korporátní struktury je to nejasné. Šéf všech značek Volkswagenu na největším automobilovém trhu, nebo celosvětový šéf jedné z jeho značek? Z globálního pohledu se vše zajímavé určitě děje v Číně, a ne v Mladé Boleslavi. Z pohledu, který je pro manažery prý úplně nejdůležitější - tedy jaká výzva je před něj postavena - se ovšem jedná o přirozenou cestu. Volkswagen je na čínském trhu etablovaný. Nyní přichází čas najít jasné místo pro Škodovku. To má být v konkurenčním boji s asijskými automobilkami, má to být levná značka koncernu a má se skvěle prodávat v Číně. Jasná výzva pro Vahlanda, který tento trh dokonale poznal.

Levitování Martina Jahna Druhý personální zvrat v koncernu VW. Český špičkový manažer Martin Jahn, který začínal ve Škodovce jako ředitel personálních zdrojů a od roku 2008 byl výkonným ředitelem Volkswagenu pro Rusko. Tamní trh ale nenaplnil očekávání, měl se stát společně s Indií, Čínou a Brazílií automobilovým odbytištěm, kde to žije. To se zatím úplně nepotvrdilo. Přesto tam Jahn dokázal odvést průkaznou práci.

V létě byl z Ruska odvolán a od října nastoupil na pozici ředitele mezinárodního prodeje firemních flotil a víceznačkových prodejů v centrále VW. Tento přestup se rozkódovává ještě hůře než Vahlandův a nejspíš v něm mají jasno jen Jahn a jeho nadřízení. Bude na centrále VW, ovšem jeho kompetence a úkoly jsou zvenčí poměrně nejasné. Navíc z rychlosti, s jakou to vše proběhlo, byl překvapený i samotný Jahn.

Nalezený Roman Cabálek Jane Gilson, šéfka českého Microsoftu, se rozhodla během letošního roku využít další příležitost, nebo manažerským slangem „výzvu“ a oznámila odchod do Německa, kde dostala pozici marketingové manažerky. Microsoft proto začal hledat jejího nástupce a rozhodl se pro českého manažera Romana Cabálka. Ten byl po nástupu v nelehké situaci. Jeho přímý nadřízený Don Grantham, viceprezident pro střední a východní Evropu, není na svém postu o moc déle, a tak po Cabálkovi chtěl, aby se snažil udržet stávající prodeje. Microsoft se tak vrátil k českému šéfovi, před Gilson totiž vedl pobočku Michal Čupa.

Jestli Don Grantham poté, co se více zorientoval na své pozici, dal Cabálkovi konkrétnější informace, co od něj očekává, není známo. Microsoft obecně se připravuje na novou éru IT, která se bude vyznačovat pronajímáním softwaru jako služby, takzvaným cloud computingem. Podivuhodná pouť Zdeňka Tůmy V letošním roce vsadil Zdeněk Tůma na politiku, podle jeho slov se nechal přesvědčit Karlem Schwarzenbergem a kandidoval v komunálních volbách na pražského primátora. Během léta proto předčasně opustil post guvernéra České národní banky. Odvážný kousek Tůmovi vyšel, jako lídr strany TOP 09 vyhrál volby v Praze a měl otevřenou cestu na magistrát. Vše se ale zkomplikovalo povolebním vyjednáváním, kde se nakonec podobně jako u celostátních voleb nejlépe zadařilo ODS. Zdeněk Tůma tak přešel do opozice a sliboval, že Česku ukáže, jak se má dělat efektivní opoziční politika.

Překvapivě se pak v prosinci objevila zpráva, že Zdeněk Tůma se „rozhodl pro spolupráci“ s poradenskou společností KPMG, kde bude klientům radit zejména ve finančním sektoru. Typ spolupráce zatím není blíže popsaný a není jasné, na jaké bázi bude pro poradenskou společnost pracovat.

Herkulovský úkol pro Josefa Kotrbu Poradenský byznys, do kterého se Zdeněk Tůma vrhl, v letošním roce představoval pořadně divoké vody. Na podzim se mohutně povyšovalo. Nově byl jmenován vedoucím partnerem poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba, který nahradil na nejvyšším postu v Česku Michala Petrmana. Ten zase postoupil do mezinárodního týmu s tím, že se stále bude věnovat i českým klientům. Kotrba dostal jasný úkol nadále posilovat postavení společnosti na českém trhu. Jednoduché zadání, těžké provedení. Konkurenti totiž chtějí také zvýšit podíl.

Internet podle Louise Antonia Malvida Jedna z mála výjimek, která nepotvrzuje trend nástupu českých manažerů. V březnu Telefónica O2 jmenovala nového generálního ředitele - stal se jím Louis Antonio Malvido, Argentinec, který přichází se zkušenostmi z Brazílie. Telefónica O2 bojuje s T-Mobilem o vedení místního trhu v počtu zákazníků. Samotný Malvido v rozhovorech naznačuje, že pro něj je prioritní internet v domácnostech. Skočná Petra Řeháka Slavnostně představovala začátkem roku mBank svého nového generálního ředitele Petra Řeháka, který nastoupil v březnu: Bohaté zkušenosti z Komerční banky a ČSOB, a dokonce i z Českých aerolinií z něj dělají velkou naději pro banku.

Moc dlouho se v mBank ale neohřál. Po osmi měsících, což je dost krátká doba pro generálního ředitele, se objevuje zpráva, že Petr Řehák nastupuje do Citibank, kde má na starosti drobné zákazníky. Ti Citibance nikdy moc nešli. A před Řehákem je tak jasná výzva.

Výročí pod taktovkou Vladka Šlezingra Celosvětový technologický gigant IBM ohlásil začátkem roku, že nového šéfa Aleše Bartůňka nahrazuje Vladek Šlezingr. Bartůněk odešel po více než sedmi letech.

Jaké příkazy dostal Šlezingr, není jasné. Sám ale označil dobu, kdy přichází na post generálního ředitele, za „důležitý okamžik rozvoje“. Vladek Šlezingr tím mohl myslet cloud computing, který IBM podobně jako Microsoft hodlá intenzivně prosazovat. Spíše však měl na mysli stoleté výročí, které v IBM připadá na příští rok a jehož velkolepá oslava se připravuje už letos.

Jan Pokorný míří na vrchol Dlouhou kariéru v Komerční bance má za sebou Jan Pokorný. Začal na ní pracovat v roce 1991. Od roku 2003 do roku 2005 pak zastával post ředitele Distribuční sítě. V roce 2006 si odskočil do zahraničí. Dostal lukrativní pozici prvního viceprezidenta pro střední a východní Evropu - mezi lety 2006 a 2009 zastával tuto pozici v Société Générale Private Banking SA ve Švýcarsku.

V minulém roce se vrátil zpět do Česka. Od 15. listopadu 2009 působil Pokorný jako poradce generálního ředitele Modré pyramidy a od 1. ledna 2010 převzal funkce předsedy představenstva a generálního ředitele.

Na tom by nebylo tolik zajímavého, mezi přestupy roku se dostal z toho důvodu, že podle informací Lidových novin je horkým kandidátem na post nového generálního ředitele Komerční banky.

Stavební spořitelna Modrá pyramida pro něj má být jenom jakýmsi čekacím místem, než Henri Bonnet, současný generální ředitel Komerční banky, který nastoupil v půlce roku 2009, dostane jinou příležitost.

***

POŘADÍ V SOUTĚŽI ZAMĚSTNAVATEL ROKU 2010 V ČR

1. AGC Flat Glass Czech

2. Škoda Auto

3. ArcelorMittal

4. RWE

5. Telefónica 02 ČR

6. Robert Bosch

7. Lucas Varity

8. Plzeňský Prazdroj

9. SCA Packaging ČR

10. T-Mobile ČR

NEJVĚTŠÍ PŘESTUPY ROKU 2010 VE SVĚTOVÉM BYZNYSU

Marc Hurd Jeden z nejlépe placených manažerů světa prožil tento rok pořádné peripetie, ale dokázal z nich vyjít jako vítěz. Hurd ještě před rokem pracoval jako výkonný ředitel v Hewlett Packard, kde se mu dařilo. Pak ho jedna ze spolupracovnic obvinila ze sexuálního obtěžování, které se ovšem neprokázalo. HP se ale Hurdovi podívalo na účty a našlo prý nesrovnalosti. Během srpna Marc Hurd musel odejít z firmy. Larry Ellison, zakladatel a šéf softwarové společnosti Oracle, to označil za jedno z nejhorších personálních rozhodnutí v historii a Marcovi nabídl práci ve své společnosti. Hurd se tak stal prezidentem a členem nejužšího vedení Oracle se zodpovědností za integraci další softwarové společnosti Sun.

Stephen Elop Kanaďan, který se už teď zapsal do dlouhé historie značky Nokia. V září se totiž stal vůbec prvním výkonným ředitelem tohoto výrobce mobilních telefonů, který nepochází z Finska. Jeho předchůdce Olli-Pekka Kallasvuo totiž podle představenstva selhal v konkurenčním boji. Jinými slovy: vedení se nelíbí, jak je válcuje iPhone. Stephen Elop přichází z Microsoftu, kde měl na starosti podnikovou divizi. Hned v prvních dnech ve vedení se Elop zmínil, že se bude klást větší důraz na software a aplikace. Ty mají do budoucna představovat stále lákavější trh. Nokia se také má pod Elopovým vedením přeměnit z výrobce telefonů ve výrobce víceúčelových zařízení.

Tony Bates Muž, který investorům společnosti Skype pořádně zamotal hlavy. Koncem října se totiž Tony Bates stal výkonným ředitelem této společnosti, známé převážně díky stejnojmenné komunikační aplikaci. Internetovou službu Skype před pár lety velmi draze koupila internetová aukční síň eBay a následně ji s velkou ztrátou prodala fondům. Bates, který nahrazuje na nejvyšším místě Joshuu Silvermana, mohl dostat dvě zadání. Buďto připravit společnost na vstup na burzu, nebo připravit na prodej společnosti Cisco Systems, odkud přichází Bates. Cisco už v minulosti naznačila, že má velký zájem o koupi společnosti Skype a hlavně ji chtějí koupit ještě dřív, než se dostane na burzu. Tak uvidíme.

Gary Kovacs V listopadu Gary strávil hodně času tím, že vysvětloval a vysvětloval a vysvětloval. Stal se totiž novým výkonným ředitelem společnosti

Mozilla, která je známá hlavně díky svému webovému prohlížeči. V současnosti se na Mozillu kromě klasického soka v podobě Microsoftu připravuje i populární Apple a ve výčtu konkurence nechybí ani Google. Tedy společnosti, které by snad nikdo nechtěl mít za soupeře. V Mozille ale Garymu věří. Velké nadšení vzbuzuje hlavně fakt, že patří k manažerům s bohatými zkušenostmi s webovými firmami. Ještě větší nadšení ale vyvolává fakt, že posledních pět let se zajímal zejména o mobilní telefony. To naznačuje, že i Mozilla půjde cestou většího propojení.

Dick Costolo Sociální síť Facebook zná dnes už každý, sociální síť Twitter je jakoby v jeho stínu. To má změnit Dick Costolo. Právě jemu se totiž zakladatel Twitteru Evan Williams rozhodl přenechat post výkonného ředitele. Uvědomil si totiž, že společnost by měl vést profesionál, a sám se rozhodl věnovat převážně vývoji nových produktů. Dick Costolo povýšil v rámci společnosti, dříve zastával pozici šéfa operací. Twitter má přebudovat v globální společnost. Costolo může čerpat ze zkušeností, které nasál, když pracoval pro Google. Podle některých informací ale vztah mezi zakladatelem a současným šéfem skřípe. To se může promítnout i do úspěšnosti celého projektu. NEJVĚTŠÍ PŘESTUPY ROKU 2010 VE SVĚTOVÉM BYZNYSU

Torsten Mueller Rolls Royce přežil a navazuje na svoji tradici. Novým výkonným ředitelem se stal Torsten Mueller - muž, který má s koncernem BMW bohaté zkušenosti. Posledních dvacet let totiž pracuje na vysokých manažerských postech právě pro tuto automobilku. Jeho nástup plynule navazuje na odchod do důchodu předchozího šéfa Toma Purvese, který v čele Rollse byl pouze dva roky. BMW má totiž ještě takové pravidlo - v šedesáti se jde do důchodu. A Purves dostal post šéfa RR ve věku, kdy se k této hranici nebezpečně blížil, bylo mu 58 let. Nový šéf by měl v čele značky Rolls Royce vydržet déle, je totiž mladší. Mezi jeho úspěchy patří například obnovení značky Mini.

Daniel Akerson Jedna z největších automobilek světa General Motors zažívala v posledních letech personální hurikány. Novým výkonným ředitelem se v září stal Daniel Akerson. Ten dostane pořádnou dávku finanční motivace pohybující se kolem devíti milionů dolarů ročně. Za to se od něj očekává, že GM rozeběhne do nejvyšších obrátek. První krok se mu zatím podařil - vrátil automobilku na burzu. Druhým krokem je vrátit půjčku, kterou dostala automobilka od státu. Daniel Akerson přichází do vedení GM po Edu Whitacreovi. Už dříve působil v představenstvu GM a nezařadí se tak mezi manažery automobilky, kteří o autech nic nevědí.

Robert Dudley Po totálním fiasku, které se povedlo naftařské společnosti BP v letošním roce v Mexickém zálivu, odstoupil z pozice výkonného ředitele Tony Hayward. Vedení oznamovalo nástup nového šéfa Roberta Dudleyho, který má posbírat, co nadrobeno bylo. Oznámení o jeho jmenování ovšem neobsahovalo žádné typické fanfáry a třeste se, protože máme ještě většího hlavouna ve vedení. Začínalo v duchu, že vedení je velice líto, že BP opustil tak úspěšný výkonný ředitel, jakým byl Tony Hayward, a mimochodem máme nového šéfa. Dudley tedy nemá nejlepší výchozí pozici a bude jenom na něm, jestli bude jen epizodou v nepříjemném období, nebo si zaslouží zůstat ve vedení firmy i po utišení povyku po velkém průšvihu.

Léo Apotheker Nový šéf Hewlett Packardu má podle všeho poměrně jednoduchou roli. Akcionáři jsou spokojení už nyní, působení jeho předchůdce Marka Hurda bylo všeobecně vnímáno velmi pozitivně. Ovšem má to háček: personální změny v HP představují zbrojení právě proti Oraclu, kde bývalý šéf HP pracuje na pozici prezidenta. Apotheker, který přichází z další softwarové společnosti SAP, má tak jasný úkol. Nový a nenáviděný nepřítel Oracle nesmí zvyšovat své tržby na úkor HP. Analytici zde vidí plus v tom, že Apotheker je známý stratég a má dvacet let zkušeností v oboru. Na druhou stranu se jim nelíbí, že má zkušenosti ze softwarové společnosti. HP je přitom hardwarový gigant.

Kathleen Taylor Nezáviděníhodnou pozici měla letos nová šéfka globálního luxusního hotelového řetězce Four Seasons. Místo v čele hotelového řetězce jí přenechal jeho vážený zakladatel a dlouholetý šéf Isadore Sharp. Přitom i Kathleen by šlo prohlásit za hotelového veterána. Do Four Seasons nastoupila v roce 1989 a od roku 2007 pracovala jako jeden z nejvyšších manažerů luxusního řetězce. Sharp stále zůstává v předsednictvu, čím pozici Kathleen nevylepšuje. Ještě dlouho bude bojovat s jeho kultem osobnosti a její rozhodnutí budou porovnávána s tím, jak by to udělal Sharp. Právě na ní přitom závisí, jestli řetězec přežije odchod svého zakladatele.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...