23. března 2016 7:47, aktualizováno  7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští muslimové odsoudili násilí v Bruselu. Nesmí to ale být důvod nás utlačovat, tvrdí

Brněnská mešita ve Vídeňské ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská mešita ve Vídeňské ulici. | foto: Lidové noviny

Násilí vůči nevinným lidem odsoudilo v reakci na teroristické útoky v Bruselu Ústředí muslimských obcí v ČR. Odmítlo ale zneužívání takových tragédií k ospravedlnění snah o utlačování náboženských menšin. Prohlášení Ústředí muslimských obcí v ČR poskytl jeho předseda Muníb Alravi (Muneeb Alrawi). K bruselským útokům s asi třemi desítkami obětí na životech se přihlásila organizace Islámský stát.

„Odsuzujeme jakékoliv násilí páchané vůči nevinným lidem bez ohledu na jejich náboženskou či etnickou příslušnost, kdekoliv na světě,“ píše se v prohlášení. Text obsahuje vyjádření upřímné soustrasti pozůstalým obětí bruselských atentátů i nedávných teroristických útoků v Turecku a Tunisku. „Zároveň však odmítáme zneužívání podobných tragédií k šíření nenávisti a k ospravedlnění snah o utlačování příslušníků náboženských a etnických menšin,“ uvedlo ústředí muslimských obcí.

Dnešní atentáty na bruselském letišti Zaventem a v bruselském metru si vyžádaly i zhruba 200 zraněných. Belgický premiér Charles Michel a prokuratura jsou přesvědčeni, že na letišti útočili sebevražední atentátníci. Belgie zvýšila varování před teroristickými útoky v celé zemi na nejvyšší stupeň, bezpečnostní opatření zpřísnily i další evropské státy včetně České republiky. Světoví státníci vyjádřili Belgii soustrast.

ČTK