Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští politici si oblíbili náramky

Česko

Topolánkovy fotografie – El País zveřejnil fotky s nahým expremiérem. Identifikoval ho náramek

Právě náramek umožnil identifikaci expremiéra Topolánka i na rozostřených fotografiích. Podobný nosí i ministr zahraničí Jan Kohout. Jeho ozdoba má symbolizovat boj proti otrokářství.

BRUSEL/PRAHA Mirek Topolánek má na inkriminované fotografii z El País rozostřenou tvář, usvědčující detail se však najít dá. Expremiérovu identitu prozradil bílý náramek na pravém zápěstí, který nosí bez ustání od doby, kdy jej dostal.

Gumový náramek s nápisem Cambio – španělsky „změna“ – věnoval Topolánkovi bývalý americký ministr obchodu Carlos Gutierrez, rodák z Havany. Za nošení symbolu proti komunistickému režimu se na Kubě zavírá. Topolánek ho od setkání s Gutierrezem nesundal. „Kvůli lidem jako Jiří Paroubek ho budu nosit pořád,“ rýpnul si expremiér do šéfa ČSSD poté, co Jiří Paroubek odjel na oficiální návštěvu do Sýrie utužovat vztahy s tamní autokratickou stranou BAAS.

Zálibu v náramcích našli i další čeští politici. Zelený pásek z gumy vyjadřující kampaň na ochranu planety má na zápěstí předseda zdejších ekologů Martin Bursík a stejnou ozdobu z provázku coby dar od jednoho severoamerického indiána nosí exprezident Václav Havel – průkopník neformálního způsobu sdělování životních postojů mezi domácími politiky.

Kontinuita je zachována i s nástupem nové vlády. Náramek zdobí zápěstí nového šéfa diplomacie. Jan Kohout nosí „otrocké pouto“: kovový kroužek s černým ornamentem, kterým se v Ghaně označovali otroci a oddělovali se tak od svobodných lidí. „Byl to dárek. Dostal jsem ho od jednoho obrovského Ghaňana se třemi dětmi. Řekl mi, že prý ve mně cítí kus Afričana,“ sdělil Kohout LN k upomínce na jednu z cest, které absolvoval ještě jako náměstek Karla Schwarzenberga pro rozvojovou pomoc.

Náramek připomíná svobodu Stejně jako v Topolánkově případě vykukuje Kohoutovi náramek zpod košile od obleku a i pro něj se stal talismanem. „Nosím ho stále. Nosí mi štěstí a drží mě při zemi,“ řekl Kohout s tím, že v Africe si urovnal pohled „na Evropu, hodnoty, jako je lidská svoboda, síla jednotlivce“, a šperk mu to připomíná. Odkázal na něj i tehdy, když dostal otázku, jestli si při rozhovoru s Číňany nepřipne tibetský odznáček. „Mám a budu mít tohle,“ řekl Kohout s odkazem na své pravé zápěstí.

Zachování tradice bylo nicméně těsné. Premiér Jan Fischer, ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle ani další mužští zástupci nové vlády žádný náramek nenosí.

Autor: