Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští prominenti v čínských službách. Přehled lidí, kteří se podíleli na pronikání Číny do Česka

Česko

  5:01
PRAHA - Debata o bezpečnostních rizicích, která mohou pro Česko představovat produkty čínského IT gigantu Huawei, vyústila až v­ pondělní schůzku premiéra s­ prezidentem. Miloš Zeman vytrvale zpochybňuje, že by čínské technologie byly nebezpečné. Hrad tradičně patří mezi hlavní opěrné body těsné spolupráce s ­komunistickým režimem říše středu. Jak ale nyní LN zmapovaly, byznys s Čínou má v tuzemsku podstatně širší okruh vlivných zastánců.

Češi napojení na Čínu. foto: Lidové noviny

Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka, někdejší premiér a hlavní architekt otevírání dvířek pro čínské investice. Po odchodu z funkce loboval loni v srpnu Číně. Jak zjistily LN, pracoval pro farmaceutickou společnost BTL. Sešel se čínskými zástupci výzkumného střediska pro státní rozvoj i náměstkem ministra zahraničních věcí. Hovořili mimo jiné o rozvoji „zpravodajských a digitálních technologií“ v Číně.

Místopředseda dozorčí rady Jaroslav Tvrdík.

Jaroslav Tvrdík, exministr obrany za ČSSD, bývalý místopředseda CEFC Europe a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Jaromír Soukup ve svém diskuzním pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

Jaromír Soukup, moderátor a ředitel TV Barrandov, kterou dle webu HlidaciPes.org spoluvlastní skrze podíl v Empresa Media čínská společnost China International Group Corporation Limited. Třicet procent akcií má pak tatáž firma i v Soukupově firmě Médea. Na TV Barrandov pravidelně vystupuje prezident Miloš Zeman.

Michal Hašek

Michal Hašek (ČSSD) vedle práce advokátního koncipienta v kanceláři Miroslava Jansty působí podle MF Dnes bývalý jihomoravský hejtman také jako poradce Jaroslava Tvrdíka. Angažoval se například v dojednání čínských investic v Pasohlávkách, kde má vyrůst léčebné centrum s dvěma tisíci lůžky. Vyběhával také možné dotace od China Development Bank a spolupracoval na exportu vína do Říše Středu.

BŘEZEN - Hradní kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý s Jaroslav...

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, ekonomický poradce prezidenta a hradní kancléř. Dvě výkonné ruce prezidenta Miloše Zemana. Oba se loni narychlo sbalili a odletěli pátrat po zmizelém šéfovi CEFC Jie Ťien-mingovi, který byl speciálním poradce samotného Zemana. Poradce totiž v tichosti zadržela komunistická justice a obvinila ho v korupčním skandálu.

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout .

Jan Kohout, bývalý diplomat a sociálnědemokratický ministr zahraničních věcí byl radě Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Od roku 2016 je místopředsedou představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory. Založil také New Silk Road Institute Prague.

Petr Nečas v úterý vypovídal v kauze údajného vyzrazení utajovaných informací.

Petr Nečas. Mezi účastníky česko-čínského obchodního fóra byl před třemi lety spatřen i expremiér ODS. Ten pomohl vyjednat spolupráci mezi tuzemskou skupinou Delta Capital finančníka Michaela Brody a největším čínským státním zdravotnickým zařízením Tong Ren Tang. V České republice by mělo vybudovat síť klinik poskytujících tradiční čínskou medicínu za stovky milionů korun. V roce 2016 Nečas založil New Silk Road Infrastructure Development & Technology Association, která má „propagovat evropský průmysl v Asii a asijský průmysl v Evropě, se zaměřením na infrastrukturu a technologie“.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Jan Birke, poslanec ČSSD a starosta Náchoda. Jako místopředseda zastupoval Smíšenou česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce.

Marcela Hrdá.

Marcela Hrdá, bývalá generální ředitelka České pošty a poradkyně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), vedla coby generální ředitelka TV Barrandov, která je součástí mediálního domu Empresa Media, byla výkonnou viceprezidentkou evropské CEFC.

Miroslav Sklenář

Miroslav Sklenář, exšéf pražského magistrátu a bývalý ředitel protokolu posledních tří českých prezidentů, poradce ministra zahraničí Tomáše Petříčka. 

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat