Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští sjezdaři překročili svůj stín

Česko

Připomínají suchozemce, který se rozhodl, že se prosadí mezi nejlepší námořníky. Čeští sjezdaři jsou ale proti všem předpokladům úspěšní a světové elitě už dýchají na záda.

ALTA BADIA/PRAHA Petr Záhrobský obsadil v sobotu 21. místo ve sjezdu Světového poháru na tradiční trati v italské Val Gardeně.

Nad takovou zprávou mávne většina českých sportovních fanoušků rukou.

Jenže jde o historický průlom. Žádný český sjezdař ještě nikdy během více než čtyřicetiletého trvání Světového poháru takhle vysoko ve sjezdu, královské a nejnebezpečnější disciplíně alpského lyžování, neskončil.

Záhrobský předvedl skvělou jízdu a vyhoupl se mezi nejlepší sjezdaře světa. „S výsledkem jsem moc spokojený,“ hlásil LN dobře naladěný Záhrobský z Itálie. „S jízdou ale jen tak na sedmdesát procent,“ povídal devětadvacetiletý bratr Šárky Záhrobské po zhlédnutí videa.

„Petr bude ještě lepší. Kdyby projel celou trať čistě, byl v desítce,“ byl přesvědčený i sjezdařův otec a trenér Petr Záhrobský, který v létě opustil dceru a vede syna.

Bank zazářil v obřím slalomu V neděli se o další český historický zápis postaral stejně starý Ondřej Bank, který obsadil v obřím slalomu v Altě Badii 12. místo. Jde o nejlepší český výsledek v obřím slalomu v SP od roku 1980, kdy Bohumír Zeman obsadil 8. příčku. „Je to dobré,“ řekl LN Bank. Před startem dostal injekci do bolavé ruky. „Byl jsem trochu sjetej,“ smál se.

Oba Češi tak během víkendu posunuli metu českého lyžování. Na sjezd se totiž v tuzemských podmínkách vůbec nedá trénovat a generace českých sjezdařů byly přesvědčené, že Čech nemůže v této disciplíně uspět.

„V chlapech panuje násobně větší konkurence než v ženách. Žádná chyba se neodpouští, na rozdíl od žen nic nedoženete,“ poukazuje kouč Záhrobský, který synovi nahrazuje servismana a připravuje mu lyže. „A připravil je dobře,“ usmívá se syn Petr. „Spolupráce s ním funguje.“ Bank se posune mezi elitu Na rodinný tým spoléhá i Bank, toho zase trénuje starší bratr Tomáš. A Bank se začíná prosazovat v obřím slalomu, což je disciplína, v níž panuje vůbec nejtvrdší konkurence, protože se tu střetávají kovaní slalomáři se specialisty na rychlostní disciplíny.

Bank, který před dvěma lety šokoval svět třetím místem v superkombinaci SP v Beaver Creeku, se nyní s největší pravděpodobností posune do nasazované elitní třicítky v této disciplíně.

lidovky.cz

Rozhovory se Záhrobským a Bankem čtěte na lidovky.cz/sport

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...