Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jsou v Chorvatsku bezproblémoví, tvrdí místní policisté

Slovensko

  16:00
PRAHA - Čeští policisté v Chorvatsku pomáhají turistům zejména při dopravních nehodách, ztrátě dokladů, krádežích a často jim také radí ohledně ubytování nebo výměny peněz. Přestože je letos u Jadranu více Čechů než v předchozích letech, velké problémy nedělají, řekl chorvatský policejní prezident Vlado Dominič.
Chorvatsko (ilustrační foto)

Chorvatsko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Čeští policisté slouží přes léto ve střediscích Šibenik a Omniš. Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý tam v sobotu zakončili třídenní zahraniční cestu.

Osm českých policistů

V jadranských letoviscích o prázdninách slouží osm českých policistů. Jsou oblečeni stejně jako v Česku, aby je mohli turisté rozpoznat. Nenosí však zbraně a na hlídkách jsou proto společně s chorvatskými kolegy. Policisté jsou neustále na telefonu a když volá Čech nebo Slovák na tísňovou linku 112, tak automaticky zvedají hovory, aby mohli pomoci.

Ivana Černáková slouží v Chorvatsku počtvrté. Za tu dobu pamatuje vážné případy dopravních nehod, utonutí, turistů ztracených v horách až po kurióznější případy, kdy jim jeden Čech volal s tím, že ho bolel krk z potápění. Později však policisté zjistili, že to nebyla pravda a údajně jen zkoušel, jestli policisté v Chorvatsku jsou.

ČTĚTE TAKÉ:

"Někteří Češi jsou velmi překvapeni a chtějí se s námi hned fotit. Jiní naopak vědí, že jim tady pomáháme," podotkla Černáková, která nyní slouží v Šibeniku. V Česku působí u ochranné služby, která například hlídá bezpečnost objektů vlády nebo parlamentu.

Žádný problém během týdenního pobytu nemuseli v Chorvatsku řešit Rostislav Fichna a Pavel Kalvar z Ostravska, kteří české policisty potkali až poslední den pobytu. "Víme, že tady policisté jsou, ale zatím jsme je nepotřebovali ani nevyhledávali," řekli turisté českým novinářům. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého čeští policisté v Chorvatsku každoročně pomohou i stovkám lidí. "Jsou velkým přínosem pro řešení možných problémů," řekl Tuhý.

Posily na dálnice

Podle Chovance policejní spolupráce funguje velmi dobře již sedm let. Kvůli dalšímu zlepšení se podle ministra bude jednat o tom, že by příští rok mohlo přijet z Česka o dva až tři policisty více. Posily by se soustředily zejména na hlídání dálničních úseků.

Chorvatsko-českou spolupráci chválil i chorvatský policejní prezident Vlado Dominič. "Jsem s Čechy spokojený. Ani problémy s českými turisty moc nejsou. Považujeme je za bezproblémové," uvedl Dominič.

Kromě českých policistů v Chorvatsku slouží také jejich kolegové ze Slovenska, Itálie nebo Maďarska. Češi tvoří čtvrtou nejpočetnější skupinu turistů, kteří k Jadranu jezdí. Podle Chovance jde o zhruba 600 tisíc lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!