Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci vynalezli nátěr, který čistí vzduch

Česko

PRAHA Čeští vědci vyvinuli novou unikátní barvu Detoxy Color, která by měla podle nich snížit obsah škodlivin v ovzduší.

Jak včera oznámilo tiskové oddělení Akademie věd ČR, nátěr působí na principu fotokatalytických reakcí. Barva totiž obsahuje speciální fotokatalytický oxid titaničitý, který organické nečistoty usazující se z ovzduší na nátěru rozkládá na vodu a kysličník uhličitý.

Může pomoci i v interiéru Detoxy Color existuje ve dvou variantách: pro venkovní použití a pro nátěry interiérů.

„Je to vlastně samočisticí nátěr,“ uvedl chemik Václav Štengl, člen výzkumného týmu z Ústavu anorganické chemie Akademie věd. Působnost účinné látky podle něj není časově omezená. Trvanlivost nátěru odhadl na devět až deset let.

Štengl společně s Vladimírem Havlínem z téhož ústavu a Petrem Ratajským a Antonínem Kočařem z firmy Rokospol vyvíjeli nátěr tři roky.

„Natřeli jsme tím před třemi lety barák a pořád je krásně bílý,“ uvedl chemik.

Podle ředitelky Ústavu anorganické chemie Jany Bludské je nový samočisticí nátěr vhodný i pro zdravotnická zařízení, kde je důležitá hygiena.

Vznik nové barvy má podle Štengla společné kořeny s vojenským výzkumem.

Vědci při něm hledali látky, které by umožnily neutralizovat bojové plyny tak, aby proces dekontaminace nepoškodil složitou vojenskou elektroniku. Výsledkem je ale i barva, která se dá použít v domácnostech či při nátěrech rodinných domů. Proces, který odstraňuje škodlivé látky, je podle chemika podobný. Vědci uvádějí, že nebezpečné látky jsou v ovzduší všude kolem nás.

Toxické zplodiny se například vypařují z lepidel, gumy, koberců, laků nebo různých změkčovadel. Vzduch v bytech je tak kontaminován takzvanou spotřebitelskou chemií. Principem je fotokatalytický efekt Aktivní fotokatalytická látka prošla v Ústavu anorganické chemie náročnými testy praktické účinnosti ve vysoce sofistikovaných experimentálních zařízeních - fotoreaktorech, a navíc byla ověřena i v praktických podmínkách.

I když je fotokatalytický efekt znám již léta, teprve nyní se ho podařilo využít nejen pro exteriérové nátěrové hmoty aktivované ultrafialovým zářením, ale také pro nátěrové hmoty interiérů, v nichž se fotokatalytická látka aktivuje viditelným světlem.

„Jedinou podmínkou proto, aby nátěr mohl čistit a rozkládat nečistoty ve vzduchu, je přítomnost denního osvětlení,“ uvedla ředitelka výzkumného ústavu Jana Bludská. Ultrazvukové míchadlo Speciální barva není jediným „vynálezem“ Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR.

Vědci pod vedením Václava Štengla nedávno představili speciální průmyslové výkonové zařízení, za jehož pomoci lze účinně smíchat i jinak vzájemně velmi těžko mísitelné látky. Stroj je výjimečný především tím, že pracuje na bázi ultrazvuku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!