7. ledna 2013 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští vojáci míří do Turecka. Spojí velení NATO se systémy Patriot

Nizozemská armáda předvádí raketový systém Patriot před odletem k turecko-syrské hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemská armáda předvádí raketový systém Patriot před odletem k turecko-syrské hranici. | foto: Michael KoorenReuters

LIPNÍK NAD BEČVOU/PRAHA Čtyři armádní specialisté vyrazí v nejbližších dnech k turecko-syrské hranici. Budou zajišťovat spojení mezi velením operace Severoatlantické aliance (NATO) a jednotkami, které mají k dispozici raketové systémy Patriot. Češi budou součástí mise NATO, jež má za úkol ochránit alianční Turecko před syrským režimem.

Čtveřici spojařů z posádky v Lipníku nad Bečvou vysílá k turecko-syrské hranici ministerstvo obrany, vydrží tam čtvrt roku. Čeští vojáci se pravděpodobně zúčastní i dalších tří letošních rotací.

Komunikační modul (DCM)

Vojáci ze 102. spojovacího praporu v Lipníku nad Bečvou tvoří součást mezinárodního 3. spojovacího praporu NATO. Obsluhují zařízení zvané nasaditelný komunikační modul (DCM), díky němuž mohou v poli vytvářet mobilní místa velení nebo zajišťovat jednotkám jejich utajovaná či neutajovaná spojení.

Jak informovaly LN koncem prosince, urgentní žádost o českou účast v aktuální alianční misi dorazila z Bruselu 19. prosince 2012. Ministerstvo obrany dokončilo konkrétní mandát. Společně se Slováky a Poláky z 3. spojovacího praporu NATO tedy do poloviny ledna odletí do bojové oblasti i čtveřice Čechů z jednotky DCM (nasaditelného spojovacího modulu).

Dopravu platí NATO, zbylé náklady česká armáda zatím nezná

Jejich úkolem bude zajištění a dohled nad komunikačními systémy velení operace, které se zúčastní několik spojeneckých armád včetně amerických, německých a nizozemských raketových systémů Patriot. Ty mají chránit turecké pohraničí před střelami syrského režimu. Na rok 2013 jsou v plánu celkem čtyři tříměsíční rotace těchto specialistů, předpokládá se, že NATO požádá Prahu o příspěvek do každé z nich.

Mise se nekříží s plánem nasazení českých vojáků v letech 2013 a 2014, který odsouhlasili poslanci. "Nasazení proběhne v souladu s bodem, který schvaluje vyslání příslušníků ministerstva obrany působících ve strukturách NATO a EU mimo české území v počtu do 40 osob," stojí v informaci obrany, kterou mají LN k dispozici.

Vyslání vojáků bude muset ještě posvětit vláda, podle jejího mluvčího Michala Schustra zatím na programu středeční schůze tento bod není.

Dopravu vojáků z Lipníka do Turecka zajistí Severoatlantická aliance, finanční náklady české armády zatím nejsou vypočítány.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky