3. února 2010 17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cestovka bez pojištění chystá zájezdy, podle ministerstva neexistuje

Cestovní kancelář Sunny Days | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovní kancelář Sunny Days | foto: ČTK

PRAHA Společnost Sunny Days chce v neděli vypravit další zájezd do Egypta. Na dotaz ČTK to řekl marketingový ředitel firmy Ondřej Potyka. Sunny Days přitom již není cestovní kanceláří a nemá pojištění proti úpadku.

Ministerstvo pro místní rozvoj si nechalo k celé situaci vypracovat právní rozbor. "Cestovní agentura Sunny Days není oprávněna organizovat, nabízet a prodávat zájezdy, cestovní kancelář Sunny Days v tuto chvíli neexistuje," uvedla ředitelka odboru cestovního ruchu MMR Jitka Fatková v on-line rozhovoru na serveru iDnes.cz.

Sunny Days, které pojišťovna Generali neprodloužila pojištění na letošní rok, sama vrátila koncesi na provozování cestovní kanceláře a změnila se na agenturu. Zájezdy, které chce kancelář vypravit, však byly prodány ještě v době trvání pojištění, tedy před koncem ledna. Podle zástupců Sunny Days se tak na ně pojištění vztahuje a klienty je možné na zájezd vyslat.

Ministerstvo proto požádalo o radu právníky. "Je to nezvyklá situace, otázka zní, jak moc budou ti klienti ochráněni," shrnul důvody k právnímu rozboru mluvčí MMR Martin Ayrer. Odpověď by měla být známa ve čtvrtek.

Pojišťovna Generali, kterou společnost Sunny Days nařkla mimo jiné z porušení mlčenlivosti, se dnes k problému nevyjádřila.

Jednoznačný názor má analytická společnost Mag Consulting. "Nemají koncesi cestovní kanceláře, nemohou proto vypravit zájezd," uvedl ředitel firmy Jaromír Beránek. Jiná situace by podle něj nastala, kdyby se Sunny Days koncese sama nevzdala a nechala konat živnostenský úřad.

V takovém případě by běžely úřední lhůty pro doručení a odvolání a během této doby by stále koncesovaná Sunny Days mohla plnit závazky vůči svým klientům, včetně vypravení zájezdu.

Úřad by prý navíc mohl v souladu se zákonem stanovit podmínky provozování živnosti, které by zakazovaly prodej dalších vlastních zájezdů a přitom by umožňovaly vypravit již prodané zájezdy, tak aby nebyli poškozeni klienti a cestovní kancelář. "Takhle si ale sami zavřeli dveře," dodal Beránek.

Právník Sunny Days Michal Kroft vysvětlil Lidovým novinám vrácení koncese snahou o zachování možnosti vrátit se znovu k činnosti cestovní kanceláře.

"Pokud bychom to neudělali a koncesi by zrušil živnostenský úřad na popud ministerstva pro místní rozvoj, tak bychom pak o ni nemohli tři roky znovu zažádat," uvedl Kroft. Sunny Days přitom podle vyjádření majitelů shání pojištění v cizině.

Definitivně jasno o osudu prodaných zájezdů tak zřejmě bude až o víkendu.

Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur má nyní Sunny Days prodáno 150 zájezdů, 30 klientů má odlétat v neděli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz