Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestovky sčítají sopečné škody

Česko

Téměř všichni chrlící sopkou „zajatí“ cestovatelé jsou už zpět v Česku. Hledá se způsob, jak zmírnit škody.

PRAHA Klienti českých cestovních kanceláří, kteří kvůli sopečnému prachu nad Evropou uvízli v zahraničí, se už – s výjimkou několika jednotlivců – vrátili domů.

Sdělil to mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podnikatelé v cestovním ruchu nyní sčítají škody, o jejich případné kompenzaci budou jednat příští týden s ministrem pro místní rozvoj Rostislavem Vondruškou.

„Všichni už jsou doma, pouze několik jednotlivců zůstává kvůli špatnému spojení v Chile a některých arabských zemích. Je o ně ale postaráno,“ uvedl Papež. Právě péče o klienty, kterým se neplánovaně prodloužila dovolená, se stala předmětem sporů mezi cestovními kancelářemi a Evropským spotřebitelským centrem (ESC).

Kanceláře tvrdí, že mají povinnost se o klienty postarat, náklady jim ale mohou přeúčtovat. Naopak ESC si vykládá zákon tak, že „postarat“ znamená rovněž „zaplatit“. Právní názor dvou hlavních asociací cestovních kanceláří podpořilo ministerstvo pro místní rozvoj. Definitivně by ale zřejmě musel rozhodnout případný soudní spor.

Shoda panuje naopak u zájezdů, které byly zrušeny. Tady by cestovní kanceláře měly klientům vrátit všechny peníze.

„Ztráty jdou do stovek milionů korun a my budeme společně se zástupci cestovního ruchu jednat o možných cestách, jak ztráty případně kompenzovat,“ uvedl včera ministr Vondruška.

Například největší česká cestovní kancelář specializovaná na zahraniční pobyty CK Exim Tours musela neplánovaně prodloužit pobyt téměř 1400 rekreantům. Náklady kancelář předběžně odhaduje na 20 milionů korun.

Stejně jako další velké CK nebude Exim náklady účtovat klientům, to však nemusí být případ všech kanceláří.

„Ze zahraničí se vrátili všichni klienti v pořádku, naposledy z nejvzdálenějších míst – z Kuby a Kostariky,“ uvedl obchodní ředitel Eximu Jan Koláčný.

***

„Ztráty jdou do stovek milionů korun,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!