Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Cestovní pojištění 365 dní v roce

Česko

Celoroční pojištění cest nabízejí pojišťovny jako jeden ze standardních produktů, banky ho prodávají k platebním kartám. Rozdíl v cenách takového pojištění je několik tisíc, rozdíl ve výši pojistných limitů miliony. Vyplatí se vůbec? A podle čeho vybírat?

Celoroční cestovní pojištění, nazývané také pojištění pro opakované výjezdy, má několik evidentních výhod: především vám ušetří zařizování pojištění před každou cestou do zahraničí a zajistí vám ochranu i tehdy, když se třeba nakonec rozhodnete zůstat na dovolené déle. Na druhou stranu se může jednat o významnou investici, pojišťovny si za takové pojištění účtují i čtyři tisíce korun ročně. Mnohem levněji lze celoroční pojištění pořídit k platební kartě v bance - v žádném případě se však nejedná o shodné produkty.

Cestovní pojištění pro opakované výjezdy pořídíte u většiny velkých pojišťoven.

Česká pojišťovna nabízí produkt Odysseus. Za levnější variantu As pojistným limitem léčebných výloh ve výši 1,5 milionu korun zaplatíte v rámci Evropy 1700 Kč ročně. Pokud však chcete cestovat po světě, vyjde vás pojistka na 3620 Kč.

Kooperativa prodává pojištění Kolumbus Abonent a variantu Klasik se stejným limitem za 1980 Kč a 3060 Kč. Podobně drahý je produkt MultiTrip Evropské cestovní pojišťovny s limitem 3 miliony korun. Platný je pouze v Evropě a stojí 2980 Kč.

Tato čísla je třeba dát do souvislosti s denním tarifem cestovního pojištění. Vzhledem k tomu, že jednodenní pojištění Globus u České pojišťovny s podobným rozsahem a stejným pojistným krytím vyjde v Evropě na 38 Kč a do celého světa na 58 Kč, museli byste v zahraničí strávit v jednom kalendářním roce 44 dní (Evropa), respektive 50 dní (svět). K podobným výpočtům dojdeme i u ostatních pojišťoven. Takové celoroční cestovní pojištění se skutečně vyplatí jen těm, kteří za hranicemi tráví hodně času. Přitom se nemůže jednat o dlouhý jednorázový pobyt, protože celoroční pojištění mají omezenou délku pobytu (30 až 45 dnů). Vedle toho jsou cestovní pojištění sjednávaná k platebním kartám v bankách i několikanásobně levnější.

Výhodná spolupráce Banky pojištění nabízejí ve spolupráci s různými pojišťovnami. Jedná se ale o specifický produkt, který si samostatně v pojišťovně většinou nekoupíte. Je totiž určen pouze majitelům daných platebních karet. Ti, kteří jsou vlastníky zlatých karet a podobných karet vyšší kategorie za několik tisíc ročně, mají často cestovní pojištění sjednané přímo v rámci poplatku za kartu.

Podobně tomu bývá u karet kreditních. Za poplatek si ale pojištění mohou přikoupit i držitelé zcela běžných karet MasterCard a VISA.

Například klienti ČSOB si za 300 Kč ročně mohou k platební kartě pořídit pojištění Standard, které je ovšem ve srovnání s uvedenými celoročními programy pojišťoven dost omezené. Limit krytí léčebných výloh je 1 milion Kč. Pojištění dále zahrnuje již jen pojištění odpovědnosti (zdraví 300 000 Kč, majetek 100 000 Kč). Všechny produkty typu Odysseus, Kolumbus i MultiTrip zahrnují i úrazové pojištění a pojištění zavazadel a limity jsou podstatně vyšší.

ČSOB má však v nabídce i vyšší standard cestovního pojištění ke kartě (stále za výrazně nižší poplatek).

Varianta Exclusive za 1000 Kč ročně již zahrnuje lékařské ošetření do výše 2 milionů Kč, pojištění odpovědnosti (zdraví 1 milion Kč, majetek 0,5 milionu Kč) i trvalých následků úrazu (200 tisíc Kč) a smrti následkem úrazu (200 tisíc Kč).

Česká spořitelna nabízí cestovní pojištění (variantu A) v rámci Osobního účtu za 35 Kč měsíčně (tj. 420 Kč/rok) s limitem léčebných výloh 1,5 milionu Kč, které dále zahrnuje i pojištění zavazadel i úrazové pojištění.

Za 55 Kč měsíčně je možné k Osobnímu účtu získat cestovní pojištění s podobným rozsahem, ale dvojnásobnými limity pojistného plnění.

Vyšší standardy celoročního pojištění ke kartám se tak rozsahem významně přibližují těm nabízeným pojišťovnami.

V každém případě však žádnou smlouvu nepodepisujte bez důkladného prostudování pojistných podmínek. Pátrejte zejména po výlukách z pojištění. V naprosté většině případů se jedná o základní pojištění, které nekryje žádné rizikovější sporty. Pro aktivaci pojištění banky někdy vyžadovaly úhradu kartou v zahraničí, dnes se však jedná spíše o výjimku.

***

Příklady celoročního cestovního pojištění

* POJIŠŤOVNY

Česká pojišťovna - Odysseus

Cena: limit A - Evropa 1 700 Kč, svět

2 900 Kč; limit B - Evropa 2060 Kč,

svět 3620 Kč

Limity: Pojištění léčebných výloh:

limit A - 1,5 mil. Kč; limit B - 3 mil. Kč

Úrazové pojištění: trvalé následky -

200 tis. Kč, smrt úrazem - 100 tis. Kč

Pojištění odpovědnosti za škodu:

na zdraví - 2 mil. Kč, na věci 1 mil.

Kč, finanční škoda - 0,5 mil. Kč

Pojištění zavazadel: 1 pojistná

událost - 10 tis. Kč, 1 věc - 5 tis. Kč

*BANKY

ČSOB

Cena: Standard 300 Kč,

Exclusive 1000 Kč

Limity: Pojištění Standard: lékařské

ošetření - 1 mil. Kč; pojištění

odpovědnosti za škody: na zdraví -

300 tis. Kč, na majetku 100 tis. Kč

Pojištění Exclusive: lékařské

ošetření - 2 mil. Kč, pojištění

odpovědnosti za škody: na zdraví -

1 mil. Kč, na majetku - 0,5 mil. Kč;

trvalé následky úrazu - 200 tis. Kč,

smrt - 200 tis. Kč

Česká spořitelna - Osobní účet

Cena: úr. A - 420 Kč, úr. B - 660 Kč

Limity:

Pojištění léčebných výloh:

úr. A - 1,5 mil. Kč; úr. B - 3 mil. Kč

Úrazové pojištění:

trvalé následky - 150/200 tis. Kč

(úr. A/B), smrt - 300/400 tis. Kč

(úr. A/B)

Pojištění odpovědnosti:

zdraví - 1/2 mil. Kč (úr. A/B),

na věci 0,5/1 mil. Kč (úr. A/B)

Pojištění zavazadel:

10/20 tisíc Kč (úr. A/B)

O autorovi| Lada Kičmerová redaktorka LN

Autor: