Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestují po světě, aby získali přízeň

Česko

Rebelové lobbují u Valného shromáždění OSN, Kaddáfího emisaři vyjeli do Káhiry i Bruselu

TRIPOLIS/PRAHA Nejsou to jen boje, ale intenzivní diplomatická aktivita. Na obou stranách. Jak vyslanci Kaddáfího, tak opozice se doslova rozletěli do celého světa, aby si získali přízeň ostatních zemí pro „svou“ věc.

A jak se zdá, bojovníci proti libyjskému vůdci mají nejen významné styky, ale i prostředky. Již v úterý totiž dva zástupci libyjských povstalců odcestovali do Štrasburku. Tam se setkali s europoslanci, kterým se snažili přiblížit současnou situaci v Libyi. Mahmúd Džibríl, šéf krizového výboru Libyjské národní rady ustavené v Benghází, před členy Evropského parlamentu mimo jiné řekl, že nejlepší pomocí pro povstalce by bylo, kdyby Unie uznala jejich radu jako „jediného legitimního zástupce libyjského lidu“. A jak europoslanci psali na sociální síti Twitter, oba dva Libyjci si vysloužili za své proslovy bouřlivé potlesky. Později se oba muži setkali i se šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou.

Vyšlo rovněž najevo, že zástupci Libyjské národní rady již o několik dní dříve napsali dopis přímo Valnému shromáždění OSN, ve kterém ho žádají, aby „je ochránilo před vládními silami Muammara Kaddáfího“. „Žádáme mezinárodní společenství, aby splnilo svůj závazek uchránit libyjský lid před další genocidou a zločiny proti lidskosti, ovšem bez přímé vojenské intervence na libyjské půdě,“ píše se podle agentury Reuters v dopise. Jen v něm také zmíněno, kdo na straně rebelů stojí – na prvním místě Mustafá Abdal Džalíl jako šéf Libyjské národní rady.

Ani Kaddáfího vláda ale nezahálí. Jeden z emisarů libyjského vůdce zamířil do sousedního Egypta, kde měl za úkol hovořit s tamějším novým armádním vedením. Vedoucí libyjského úřadu pro zásobování a logistiku, Abdar Rahmán bin Alí Saíd Záví, prý do Káhiry dovezl poselství od Kaddáfího. Jiný libyjský letoun zase odletěl na Maltu, kde po schůzkách s nejmenovanými místními představiteli pokračoval do Portugalska. Podle portugalské tiskové agentury Lusa se tam měl jeden ze členů Kaddáfího vlády setkat s ministrem zahraničí Luisem Amadem. Kroky Kaddáfího emisarů ale logicky vedly i do Bruselu.

„Vypadá to, že dvě letadla libyjského režimu odletěla do Bruselu se záměrem setkat se se zástupci zemí, které se účastní schůzek EU a NATO zítra a pozítří,“ prohlásil italský ministr zahraničí Franco Frattini. „Nevím, co budou říkat v Káhiře, a nevím, s kým se mají setkat v Bruselu, ale musíme tyto jejich kroky brát v potaz,“ dodal.

Autor: