Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opomíjená literatura: bizarní příběhy z pera policejních virtuosů

To jsou oni! Některé z žen a mužů, kteří přinášejí zprávy z policejních okrsků. Autoři s nejzajímavějším stylem: jičínská mluvčí, nprap. Hana Klečalová (dole zcela vpravo), a děčínský ironik, por. Vojtěch Haňka (vlevo dole). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy To jsou oni! Některé z žen a mužů, kteří přinášejí zprávy z policejních okrsků. Autoři s nejzajímavějším stylem: jičínská mluvčí, nprap. Hana Klečalová (dole zcela vpravo), a děčínský ironik, por. Vojtěch Haňka (vlevo dole). | foto: Policie ČR

Oficiální policejní zprávy jsou neprávem přehlíženou oblastí literatury. Málokde člověk narazí na tak podivuhodný způsob vyprávění a natolik neotřelé obraty. A na tak originální humor, který výborně funguje i v případech, kdy jako humor vůbec nebyl zamýšlený.

Policejní mluvčí jsou většinou nuceni psát o drobných krádežích a vloupáních, o dopravních nehodách, opilcích za volantem, opilcích spících v ulicích a opilých rvačkách před barem.

Číst takové zprávy je jako poslouchat houslistu cvičícího stupnice. Jenže právě tady mezi jednotlivými mluvčími zazáří skuteční virtuosové, kteří dokážou i takové všední cvičení zahrát způsobem, který bere dech.

Děčínský ironik

Jedním z nich je poručík Vojtěch Haňka, policejní mluvčí ze severních Čech, jemuž by se mohlo přezdívat „děčínský ironik“.

K jeho vrcholným kouskům patří zpráva Vyfoukl kus výfuku: „O střední díl výfuku přišel majitel automobilu zaparkovaného na Starém Městě v Děčíně. Neznámý lapka se v noci na včerejšek vsoukal pod vozidlo a součást odoperoval.“

Policejní zpráva z Bruntálska informuje o neznámém pachateli, který se vloupal do ovčína, kde „vzal dvanáct dospělých ovcí a dal je do pytlů“. Jestli byl opravdu sám, je to výkon hodný reka z antických bájí. Ovce si ale neodnesl, „protože byl vyrušen“.

Policejní zpráva z Bruntálska informuje o neznámém pachateli, který se vloupal do ovčína, kde „vzal dvanáct dospělých ovcí a dal je do pytlů“. Jestli byl opravdu sám, je to výkon hodný reka z antických bájí. Ovce si ale neodnesl, „protože byl vyrušen“.

Styl děčínského mluvčího vyniká i ve zprávě z třicátého prosince 2011 nazvané Vysvědčení za nic:

„Padělané vysvědčení předložil nedávno jednačtyřicetiletý muž, když se ve Varnsdorfu ucházel o místo městského strážníka. Dokonce si vymyslel i jméno ředitele školy, kterou nevystudoval. Městští policisté ale na podvůdek přišli a bylo zle. Filuta se šel dále ucházet o místo v nápravném zařízení na obvodním oddělení tentokráte státní policie. Tam mu vyhověli a ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z padělání veřejné listiny. Když bude mít štěstí, může se napravovat až po dobu tří let.“

Vznik nové cyklistické stáje

Samozřejmě, sarkasmus, ironii a odlehčený tón občas používají i jiní, jako třeba někdejší policejní mluvčí z Rychnovska, nadporučík Tomáš Hodný, který takto v létě 2009 popsal krádež jízdních kol ve zprávě Vznik nové cyklistické stáje.

„Nedávno skončený cyklistický závod Tour de France zřejmě inspiroval neznámého podnikatele k založení nové stáje, která by se příštího ročníku slavné soutěže mohla zúčastnit. V Kostelci nad Orlicí a v Častolovicích si pořídil základní kámen stáje v podobě čtyř jízdních kol. Teď mu zbývá ještě sehnat závodníky. Případným zájemcům zatím nemůžeme k této osobě poskytnout jakékoliv informace. Chtěl bych proto neznámého podnikatele vyzvat, aby na sebe pro případné uchazeče-závodníky zveřejnil kontakt, popřípadě telefonní číslo.“

Anketa

Který z policejních příběhů vás pobavil nejvíce?

Vysvědčení za nic 147
Vznik nové cyklistické stáje 442
Chovatelka skončila na záchytce, nosál v útulku 186
Všechny jsou vynikající 695
Nepřipadají mi ničím výjimečné 187

Eskapády rozezleného nosála

Nejpodivuhodnějším dobrodružstvím je ovšem příběh jičínského nosála. Ten se stal hlavním hrdinou hned několika tiskových zpráv v Jičíně, ale i v Českých Budějovicích.

Jeden z incidentů zachytila zpráva Chovatelka skončila na záchytce, nosál v útulku. Původně to celé začalo jako banalita: Jakýsi muž volal policii, že si k němu přišla jeho známá vyzvednout psa, a teď ji nemůže dostat z bytu.

Nosál červený

Nosál červený

Na místě se ale ukázalo, že pes není pes, nýbrž samice nosála červeného. A žena, co nechce opustit byt, je známá místní narkomanka.

„Ani po příjezdu hlídky žena nezkrotla a vběhla do ložnice, kde chytla vyhladovělého nosála, který právě konzumoval granule, a začala s ním jednomu z policistů šermovat před obličejem. Hlídka ženu, která se chovala velmi nevyzpytatelně a nebezpečně, několikrát vyzvala, aby nosála uložila do klece. Vzhledem k tomu, že tak neučinila, a navíc zvíře hodila mezi policisty, nezbylo mužům zákona nic jiného než ženu za pomoci hmatů a chvatů zpacifikovat.“

Další ukázky humorných policejních zpráv vyšly v magazínu Pátek LN

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!