Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ couvá z ruského trhu

Česko

Ruské firmy kladou českým firmám náročné podmínky, říká zástupce CzechTrade

PRAHA Rusko je pro ČEZ stále těžkým oříškem. Včera totiž oznámil, že nepodá nabídku do výběrového řízení na koupi ruské energetické společnosti TGK-4.

„Zvážili jsme všechny možnosti a rozhodli se zde dále neangažovat. Z technologického hlediska je to riziková investice,“ řekla LN mluvčí ČEZ Eva Nováková.

O rizikovosti podnikání v Rusku by mohl vyprávět nejbohatší Čech Petr Kellner ve sporu s Olegem Děripaskou o pojišťovnu Ingosstrach. Ten chce vyšachovat Kellnerovu PPF Investment (PPFI) ze hry a učinit z ní minoritního akcionáře pojišťovny.

„Nyní platí předběžné opatření a většinový akcionář nemůže navyšovat základní kapitál,“ uvedl mluvčí PPFI Jan Piskáček. Případ bude moskevský arbitrážní soud projednávat již tento pátek.

Podle Štěpána Jílka, ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradě, jsou ruské neúspěchy ČEZ nebo PPF varováním pro nové české firmy podnikající v Rusku. „Před vstupem na trh se musí na možná rizika důkladně připravit,“ řekl Jílek. K nejčastěji zmiňovaným problémům patří nízká vymahatelnost práva, korupce či vysoká provázanost politiky a ekonomiky. „Ruské firmy kladou českým firmám náročné podmínky pro dodávky týkající se například odkladů plateb, proclení zboží nebo certifikace, které finančně silní západní obchodní partneři mnohdy akceptují,“ dodal Tomáš Kopečný ze státní agentury CzechTrade.

Že i ČEZ do nákupu nakonec nešel, není překvapením. „Aktiva TGK-4 jsou dosti zastaralá a ČEZ by musel kromě kupní ceny investovat značné částky do modernizace,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Cena komplexu se odhaduje na šestnáct miliard korun a dalších čtyřicet miliard korun by si vyžádaly nutné investice. ČEZ tak na ruském trhu zatím neuspěl. V současnosti se sice angažuje v možné výstavbě tří paroplynových elektráren u Moskvy, nic ale není jisté.

Autor: