19. dubna 2007 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČEZ příští rok rekordně zdraží elektřinu

Elektřina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina - ilustrační foto. | foto: Michael SohnČTK

PRAHA Velkoobchodní ceny elektřiny příští rok zřejmě prudce vzrostou. Společnost ČEZ chystá zdražení zhruba o 24 procent.

Energetická společnost ČEZ očekává, že velkoobchodní ceny elektřiny v roce 2008 stoupnou na 52 až 54 euro za jednu megawatthodinu, což je v průměru meziroční zvýšení zhruba o 24 procent.

"Důvodem je vysoká poptávka po elektřině v regionu a nedostatek nabídky," řekl  Alan Svoboda, ředitel divize obchod společnosti ČEZ. Pokud by to nastalo, byl by to rekordní meziroční nárůst velkoobchodních cen.

Pro domácnosti činí náklady na samotnou elektřinu asi třetinu výsledné ceny. Zbývající část tvoří daně a poplatky za distribuci, přenos, systémové služby či podporu obnovitelných zdrojů.

"Zdražování nás teď čeká rok co rok, dokud se nepostaví nové zdroje výroby elektřiny, a tím se uspokojí rostoucí poptávka. To ale většinou trvá i deset let," řekl již dříve analytik Global Brokers Tomáš Kaňka.

ČEZ loni hospodařil s čistým ziskem 28,8 miliardy korun, což bylo o 29 procent více než v roce 2005, kdy vydělal 22,3 miliardy korun. Vedení společnosti letos očekává čistý zisk 35,1 miliardy korun, což by znamenalo nárůst o 22 procent.

Za hlavní příčiny zisku považuje ČEZ vyšší ceny elektřiny, nárůst prodeje, akvizice v zahraničí a úspory nákladů. Většinovým akcionářem společnosti ČEZ je stát. V současnosti vlastní 67,6 procenta akcií.
Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.