Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

ČEZ rozšiřuje impérium

Česko

Kapitálovým vstupem do maďarské společnosti MOL se ČEZ otevírají nové trhy

PRAHA Elektrárenský gigant ČEZ včera oznámil, že koupí sedm procent akcií maďarské petrochemické společnosti MOL. Cena investice se odhaduje na dvacet osm miliard korun.

„Spolupráce s MOL nám pomůže posílit pozici na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy,“ uvedl Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ.

Podle šéfa MOL Zsolta Hernádiho se úderem půlnoci ruší jak hranice Schengenu, tak i hranice průmyslu. „Tam, kde máme silnou pozici my, nemá silnou pozici ČEZ, a naopak. Obě firmy si vzájemně pomohou při rozvoji svých podnikatelských aktivit,“ dodal.

Pro MOL je kapitálový vstup ČEZ velmi důležitý. Získal tak strategického partnera na svou obranu před snahou rakouské OMV, která o MOL dlouhodobě usiluje. Hernádi ale tyto spekulace vyvracel. „Jde čistě o obchodní spolupráci v regionu střední a jihovýchodní Evropy,“ řekl.

Obě firmy vytvoří společný podnik, kde budou mít oba partneři stejný padesátiprocentní podíl. ČEZ s MOL vybudují dvě plynové elektrárny v Maďarsku a na Slovensku, jejichž investice dosáhne zhruba 1,4 miliardy eur. Zároveň se ČEZ otevírají nové trhy, kde dosud nepůsobí. „V budoucnu hodláme s MOL vybudovat další elektrárny v Chorvatsku a Slovinsku,“ konstatoval Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ.

ČEZ tak nadále rozšiřuje své zahraniční impérium. V současnosti operuje na bulharském, rumunském a polském trhu. Netají se ambicemi proniknout do Bosny a Hercegoviny a sousední Makedonie, kde chce postavit vodní elektrárnu.

Zároveň pokračují jeho námluvy s vlivnou tureckou rodinou Dincköků, která ovládá firmu Akenerji Elektrik Üretim. S touto společností chce ČEZ zahájit expanzi na turecký trh.

Firma má také eminentní zájem o koupi ruské společnosti TGK 4, která je součástí tamního energetického obra RAO JES. Pokud se jí nákup podaří, půjde o jednu z největších investic ČEZ v zahraničí. Kupní cena je odhadovaná na šestnáct miliard korun.

Do projektu TGK 4 bude muset navíc investovat dalších více než čtyřicet miliard korun. TGK 4 vlastní dvacet šest elektráren, přes šest set městských kotelen a pět tisíc kilometrů teplovodů v jedenácti oblastech Ruské federace.

„Transakce v Turecku a Rusku jsou mnohem obtížnější, než tomu bylo v minulosti ve státech jako Rumunsko nebo Bulharsko. Na ČEZ čeká nejenom silná konkurence ostatních evropských koncernů, ale také mnohé nové překážky, například politické, a to zvláště v Rusku,“ dodal Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Aktivity ČEZ v zahraničí

Země Prodej Tržní podíl Tržby (mil. eur)

Polsko 3,9 TWh 2,4 % 185

Rumunsko 3,9 TWh 17 % 367

Bulharsko 8,2 TWh 42 % 520

Turecko do roku 2020 chce investovat 6,5 mld. eur

Bosna a Hercegovina chystá se výstavba nové elektrárny

Slovensko chystá se výstavba plynové elektrárny se

společností MOL

Maďarsko chystá se výstavba plynové elektrárny se

společností MOL

Makedonie chce stavět vodní elektrárnu

Rusko společný podnik s ruskou elektrárenskou

společností TGK-4 zatím odložen

Obě firmy postaví elektrárny v Maďarsku a na Slovensku za 1,4 miliardy eur

Autor: