Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

ČEZ shání elektrárny

Česko

Ve dvanácti zemích střední a východní Evropy chce ČEZ stavět jaderné elektrárny

PRAHA Elektrárenská společnost ČEZ chce ještě více posilovat svou pozici na zahraničních trzích. Vhledáčku má především jaderné projekty. ČEZ své aktivity směřuje hlavně na jihovýchod Evropy. Prozatím největší úspěchy má v Bulharsku a Rumunsku, kde ovládá čtyři distribuční firmy. V budoucnu však může mít problém se zdroji - nevlastní totiž dostatek elektráren. ČEZ se proto ze všech sil snaží získat další.

V současnosti vlastní vedle bulharské uhelné elektrárny ve Varně dvě polské tepelné elektrárny Elcho a Skawina. Velice nadějně vypadá i situace kolem dostavby jaderné elektrárny Černavoda v Rumunsku.

„Nyní probíhá formální schvalovací procedura, kterou by měla rumunská vláda ukončit na konci dubna,“ uvedl Vladimír Schmalz, ředitel úseku fúze a akvizice ČEZ.

Tuzemská společnost by měla získat patnáctiprocentní podíl. Investice budou v řádu stovek milionů eur.

Další rozvoj jaderné energetiky plánuje ČEZ ve dvanácti zemích střední a východní Evropy. Zcela nově zvažují možnost výroby elektřiny z jádra Turecko a Polsko.

„Turecko je nejperspektivnější. Více než padesát procent populace je mladší dvaceti let. Poptávka po energii tak významně poroste,“ uvedl Schmalz.

Šanci uspět v Turecku vidí i analytici. „Turecko je sice geograficky velmi vzdálené, ale díky přítomnosti ČEZ na Balkáně mají investiční snahy v této zemi smysl,“ konstatoval analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

ČEZ má rovněž zájem o slovenský, litevský a maďarský trh. Tamní vlády totiž chtějí stávající jaderné elektrárny rozšířit. Horší pozici má ČEZ v Rusku nebo na Ukrajině. „V těchto zemích spíše monitorujeme situaci,“ dodal Schmalz.

Firma má ale přesto zájem o koupi ruské společnosti TGK 4, která je součástí energetického obra RAO JES. „Z tendru jsme neodstoupili. Rozhodnout by se mělo sedmého dubna,“ řekl Schmalz.

Firmě se ale také nepodařilo postoupit do dalšího kola o dostavbu jaderné elektrárny Belene v Bulharsku. Nejistá je rovněž situace ve Slovinsku a Chorvatsku, které společně vlastní jaderný blok v lokalitě Krško. Obě země uvažují o výstavbě nových bloků, nicméně žádné rozhodnutí prozatím nebylo učiněno.

***

V „jaderném“ hledáčku ČEZ je Slovensko, Litva, Maďarsko, Polsko či Turecko

Autor: