Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZká republika a totalita

Česko

ALKOZÓNA Petra Koláře

Celá poněkud trapná „aféra“ s dovolenou politiků, lobbistů a šéfa polostátní firmy v Toskánsku přinesla „obyčejným smrtelníkům“ v Česku dvě zajímavá sdělení.

Za prvé, že politický souboj před volbami už není o střetu idejí, ale o tom, koho vyšmírovat a fízlovskými metodami nafotit či nenafotit na dovolené. Je přitom úplně jedno, kdo a proč to udělal. Ať už opravdu bývalý šéf civilní rozvědky Randák dělal ve službách ČSSD (mimochodem, fotil skutečně Randák? Co když fotky jen koupil a ve své nezměrné hlouposti „jen“ distribuoval?), anebo šlo o akci ódéesáků v čele s Pavlem Bémem, aby se odvedla pozornost od skutečného problému: potíží jeho přítele Romana Janouška. Anebo šlo o někoho úplně jiného. Vždyť skandál ODS by nahrával například TOP 09, neboť strana Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska bude lovit především mezi nespokojenými voliči ODS. Jak už ale bylo výše uvedeno, je to vcelku jedno.

Prostě se smiřme s faktem, že nikoliv o programu, ale o podobných „pitomostech“, které však voliče zaručeně naštvou, dnešní politika zkrátka je. Ostatně v celém svém bezprecedentně hloupém a trapném vysvětlování události má Mirek Topolánek pravdu jen v jednom: kdyby všichni zúčastnění chtěli, mohou se potkat kdekoliv jinde než právě v Toskánsku.

Na celé story jsou zřejmě nejpodstatnějšími vedlejší detaily, o kterých se dosud nemluvilo. Například, že hlavní lobbista ČEZ Vladimír Johanes je zároveň jedním z klíčových poradců ministrů průmyslu a obchodu. Schválně bylo napsáno ministrů v množném čísle. Vždyť Johanes radil jak socialistovi Urbanovi, tak modrému ptáku Římanovi a nyní své rozumy chodí donášet i „úřednickému“ ministrovi Tošovskému. A co že mu Johanes vštěpuje? „Poskytuje odborné poradenství, znalosti, pokud je zapotřebí znát další úhel pohledu na určité věci, zejména z energetiky. Anebo pomáhá ověřovat informace, a to především ty, které se týkají zahraničních energetických trhů,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Energetická firma ČEZ, jejíž šéf Martin Roman je ve skutečnosti nejdůležitějším mužem v Česku (a kterému do funkce pomohl právě Johanes), to má skutečně výtečně zařízené. Polostátní firma má totiž v Česku extrémně silnou pozici a teď se snaží proniknout na zahraniční trhy. Pan Johanes tedy jednou za čas obleče jiné sako a jde na ministerstvo „bojovat“ za zájmy státu. V oblasti energetiky nebo energetických zahraničních trhů. A ministerstvo v tom žádný střet zájmů nevidí. „My to jako spornou věc nevnímáme. Pan Johanes plní, řekl bych... Jeho angažmá pro ministerstvo, pro ministra je úzce specializované na oblasti, které jsem jmenoval,“ tvrdí Bartovský. Paráda. Není divu, že se Česku přezdívá ČEZká republika. Premiér Fischer pokáral ministryni spravedlnosti a vyslankyni exunionisty a člena tzv. justiční mafie Pavla Němce do vlády Danielu Kovářovou za její kroky v resortu. Ale že to trvalo!

Opomenout nelze ani socialisty v čele s Jiřím Paroubkem. Když si do vyhledávače jejich rekonstruovaných stránek zadáte slovo totalita, vyskočí na vás jediný odkaz. Tím je link na stránky, které popisují „dlouhodobý program ČSSD“. Děvčata a kluci z Lidového domu to asi začali konečně myslet upřímně.

O autorovi| e-mail: petr.kolar@lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!