Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chalupa má zlato, ale hodlá zapomenout

Česko

PRAHA Slavit, nebo neslavit? Veslaři, kteří z obnoveného mistrovství Evropy v Poznani přivezli pět medailí, z toho tři zlaté, a stali se tak nejsilnější veslařskou zemí kontinentu, mají v tomto směru jasno.

„Slavit. Na šampionátu některé silné posádky chyběly, ale hlavně ty mimoevropské. Mě se dneska taky nikdo neptá, s jakým průměrem jsem kdysi odmaturoval,“ smete dohady trenér Petr Blecha, jehož nekormidlovaná čtyřka se strokem Karlem Neffem, pátá z letošního mistrovství světa v Mnichově, doveslovala k evropskému titulu.

Z triumfu se radovali také členové osmiveslice, jež v Poznani potvrdila primátorské vítězství nad loňskými mistry světa z Německa.

Slabá náplast na šrám na duši „Němci sice nepřijeli, ale jasně jsme porazili Poláky, páté z nedávného šampionátu v Mnichově. Rozdíl mezi námi byl stejný jako mezi Němci a Poláky na mistrovství světa,“ má spočítáno Jakub Hanák, jinak člen párové čtyřky. „V Mnichově bychom určitě bojovali o medaili,“ říká s přesvědčením.

Jak vyhrát mistrovství Evropy? Čeští veslaři použili netradiční recept. Několik posádek na pár dní rozprášili a nejlepší borce posadili do osmiveslice, které to v Poznani jelo jako z partesu. Usedl do ní také Václav Chalupa, rovněž on se vyjádřil ve prospěch oslav. A proč ne, nejlepší veslař české historie nyní dosáhl na první velké zlato své medailemi ověnčené kariéry.

Chlapík, který v prosinci oslaví čtyřicáté narozeniny, však přece jen krotí nadšení.

„Bylo to hrozně krásné zpestření, pro které stálo za to obětovat pořádný kus dovolené. Na druhou stranu však jde jen o slabou náplast na to, co nás s Milanem bolí a trápí,“ přiznává Chalupa a zmiňuje svého partnera z dvojskifu Milana Dolečka mladšího.

Zjara se po dvou letech nevešli do párové čtyřky a na poslední chvíli vytvořili posádku dvojskifu. Ten se ale během sezony pořádně nerozjel a neuspěl ani na mistrovství světa, odkud se chtěli kvalifikovat na olympijské hry, Chalupovy šesté. „Štve mě, že jsme v Mnichově neprodali, na co máme. Taky bychom mohli říkat, že jsme v semifinále doplatili na špatné vylosování, ale hlavní je, že nám dvojskif rychle nejel,“ přemítá Chalupa, od něhož po olympiádě v Aténách převzal skifař ské žezlo Ondřej Synek. Hanák: Vašek je pořád špička Ještě v Mnichově se Chalupa s Dolečkem a s trenérem Milanem Dolečkem starším dohodli, že se o Peking pokusí v červnové dodatečné kvalifikaci. „Jsme na tom fyzicky dobře, jen se musíme pořádně s veslovat. Chyběly nám společné jarní kilometry, kdy se nejezdí vysokým šlágem, ale kdy se dva ve dvojskifu veslařsky hledají. Bylo málo času,“ vědí teď oba veslaři.

Co ten Chalupa pořád hledá? O co se snaží, když už mu bude čtyřicet? Tak se někdo může ptát.

„Pozor, Vašek je pořád špičkový veslař, s výjimkou Ondry Synka jsme ostatní pároví veslaři o třídu za ním. O tom nás pravidelně přesvědčuje na jarních kontrolkách,“ tvrdí uznale Jakub Hanák.

„Měli bychom jezdit rychle, jen naše síla jde zatím jinými směry. Je to otázka stovek kilometrů, máme na to,“ je přesvědčený Doleček. „Proto říkám - zlato na osmě je krásné, ale lepší je zapomenout a snažit se dál,“ přikyvuje Chalupa.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...