Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chalupa s cenou za architekturu

Česko

Termín „jezdit na chalupu“ obvykle slibuje pobyt v prostředí možná milém, moderní architektuře však na hony vzdáleném. Architekti Pavel Hladík a Filip Dubský svou realizací ve východočeských Rudolticích dokázali, že „chalupařit“ se dá i vkusně.

Uprostřed pozemku, na kterém investor nechal vystavět vkusné víkendové sídlo, stál původně objekt z 20. let minulého století.

„Byla to stará chalupa po mých prarodičích, kam jsem jako kluk jezdil na prázdniny,“ vzpomíná investor. „To místo mám moc rád, ale protože dům, do kterého například ani nebyla zavedena voda, byl ve velmi špatném stavu, rozhodli jsme se jej strhnout a postavit nový.“ Místo mrkve antuka Rodina investora, která si návrh nového objektu u architektů ze studia Nolimat objednala, patří mezi ty, pro které je sport neoddělitelnou součástí života. Proto jeden z prvních požadavků, který museli architekti Pavel Hladík a Filip Dubský v návrhu vyřešit, byl kromě vnitřního bazénu také tenisový kurt.

Protože ale pozemek není příliš velký, musel investor obětovat velkou část zahrady. „Záhonky jsme zavrhli,“ přiznává majitel, „pro celou rodinu je mnohem důležitější mít prostor pro sportovní vyžití než jednou za rok sklidit jablka.“ Další požadavky už byly standardní: tři ložnice a obývací a kuchyňský kout.

Architekti se museli ovšem vypořádat s několika problematickými momenty. Kvůli vysoké hladině podzemní vody bylo potřeba dům dostat nad terén; architekti jej proto vyzvedli celých 40 centimetrů nad zem. A kvůli aktivitám rodiny bylo nutné zajistit i to, aby se okna po každém sportovním odpoledni nemusela zasklívat a současně aby si obyvatelé uvnitř domu nepřipadali jako ve vězení. Proto okna vedoucí směrem ke kurtu dostala ochrannou rolovací mříž. Domu dodává jistou hravost i fakt, že okna jsou navržena každé jinak veliké.

Aby byl interiér co nejvíce propojený s exteriérem, navrhli architekti přízemní terasu částečně vestavěnou do domu. „Tím je stíněná před sluncem, ale i ochráněná před případným deštěm,“ vysvětluje Dubský. Vzdušnost a prostor domu vystavěnému ve dvou podlažích na 148 metrech čtverečních dodali tím, že prostor nechali otevřený na celou výšku domu.

Pohyb v rámci domu vedli po schodištích a otevřených, částečně obytných galeriích. Přízemní podlaží domu zahrnuje velký obývací prostor s kuchyňským koutem, bazén a koupelnu, první podlaží pak tři samostatné ložnice, televizní kout a druhou koupelnu.

Za třešinku na dortu označuje architekt Dubský zastřešení terasy na střeše domu ve výšce 6,5 metru nad zemí: „Je vytvořeno z mírně zabarveného kaleného skla, položeného na pryžových podložkách přímo na trámech,“ vysvětluje. „Ty přesahují ze střechy nad zateplenou část domu.“

Dům jeho majitel s rodinou zatím využívá pouze jako víkendový, přestože, jak říká, bydlet se v něm dá celoročně „Pokud to bude možné, rádi bychom tu v důchodu trávili větší část roku.“ Na chatě v luxusu V domě-chalupě překvapí několik prvků, které bychom hledali spíš v ultramoderních bytech než ve víkendové rekreační chatě. První z nich je dokonale promyšlená a skvěle vybavená kuchyně. Je vyrobena na míru, obsahuje všemožné technologické výstřelky a na přání majitele má dokonce zabudovanou pípu.

Luxusní v pravém slova smyslu jsou i obě koupelny: kromě stropní sprchy, masážního panelu nebo designové sanity ji zdobí zejména celoskleněné obklady či podlaha ze smaltovaného skla.

A podobně promyšlené je vnější i vnitřní osvětlení: v interiéru jsou to světelné rampy, které vedou po římsách na galerii, přibližně stovka trubicových svítících modulů a atypická svítidla navržená pouze pro tento interiér. Venku září sedmdesátka modulů: „Dům tak osvětluje zahradu i sebe,“ říká architekt Dubský, „dělá tak dojem korábu, který přistál na louce,“ dodává s nadsázkou.

Experiment s oceněním Přestože obvyklejší přístup by nejspíš znamenal pokusit se o nemožné a zachraňovat starý dům, vzhledem k jeho jen obtížně obyvatelnému stavu bylo jednoznačně rozumnější pustit se do „chalupy“ znovu. Investorovi ovšem budiž ku cti, že se nechal svými architekty přesvědčit k tomu, že chalupa může mít i velmi moderního ducha. „Od samého počátku jsme s investorem experimentovali a spojovali zažité myšlení o rekreačním bydlení se současnými trendy,“ vysvětluje architekt Dubský.

Výsledek jejich společného snažení je natolik poutavý, že získal Národní cenu za architekturu 2009 a byl nominován do finále soutěže Architecture Award 2009.

Autor: