Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Chaos využili vykradači hrobek

Česko

Pohřebiště v Sakkáře i Abúsíru, kde pracují čeští egyptologové, vyplenili zloději. Na rabování se možná podílí i policie.

ABÚSÍR/PRAHA Stejný osud jako slavné Egyptské muzeum v Káhiře potkal i významná archeologická naleziště. Loupeživé gangy nevynechaly ani Abúsír - lokalitu, kterou už půl století soustavně zkoumají čeští egyptologové.

„Náš kolega objížděl v neděli celou oblast Sakkáry a Abúsíru. Během pár hodin, kdy je dovoleno vycházet, zjišťoval stav škod. Téměř všechny hrobky a archeologické objekty byly násilně otevřené,“ popisuje pro LN situaci egyptolog Miroslav Bárta, který řídí vykopávky v Egyptě. Sám je nyní v Praze, ovšem se dvěma kolegy na místě se snaží neustále udržovat kontakt, i když je to kvůli vypínání mobilní sítě a internetu obtížné.

„V noci ze soboty na neděli došlo k velkému rabování. Abúsír je středem pozornosti lupičů. Odolalo snad jen Imhotepovo muzeum a centrální sklady památek,“ říká profesor Bárta. Otázkou je, na jak dlouho. Vykradači vnikli i do hrobek vysokých hodnostářů v Sakkáře poblíž Džoserovy stupňovité pyramidy (ta je vůbec nejstarší).

„Velké skupiny místních lidí začaly pracovat na nelegálních vykopávkách,“ popisuje dále Miroslav Bárta. Chaos v zemi, tisíce těžkých zločinců na svobodě a zbraně mezi lidmi žijícími ve velké chudobě představují kombinaci, která může zmařit roky práce egyptologů a napáchat nevyčíslitelné škody.

Vykradači se s přílišným odporem nesetkali. Policie, která památky za běžných okolností hlídá, byla stažena a většina cenných lokalit zůstala zcela bez dozoru. Mnohé akce loupeživých gangů jsou navíc organizované z ciziny. Profesionální lupiči prostě jen využívají vyhrocenou situaci v zemi. „Podle zpráv, které přicházejí, se navíc na rabování mohla podílet i policie,“ spekuluje profesor Bárta. V Egyptě je nyní nebezpečno, a tak dvojice jeho kolegů může jen monitorovat situaci.

Také českou ambasádu v Káhiře, která je už řadu let základnou českých egyptologů během vykopávek, přestala hlídat policie. Obyvatelé ambasády museli vytvořit domobranu. „Naši kolegové naštěstí bydlí v relativním bezpečí, mají byt v Gíze,“ vysvětluje Miroslav Bárta.

Teprve až se situace uklidní, bude možné udělat seznamy ukradených předmětů. Ty by se měly prostřednictvím egyptské památkové péče poslat Interpolu, aby se alespoň zčásti zabránilo obchodování s ukradenými cennostmi. Kromě loupeží však vykradači mnohdy třeba odsekají kamennou stěnu hrobky s reliéfem či místo nenávratně poškodí při kopání a hledání cenností.

Ve chvíli, kdy nepokoje skončí, měly by podle profesora Bárty do Egypta zamířit všechny týmy zahraničních egyptologů a ve spolupráci s místními odborníky zahájit inventarizaci všech lokalit. Už nyní je jasné, že bude potřeba spousta restaurátorů.

***

Staroegyptské památky Gíza nejslavnější královské pohřebiště s Chufuovou pyramidou a Sfingou Sakkára je zde například slavná Džoserova stupňovitá pyramida, u níž včera řádili lupiči Abúsír oblast, kde pracují čeští egyptologové, byla také napadena gangy Luxor, Karnak chrámové komplexy Údolí králů pohřebiště faraonů Dér el-Bahrí chrám královny Hatšepsut Abú Simbel dvojice chrámů ve skalním masivu

FOTO: ARCHIV // ŠIMON / LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!