Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Chávez chce vzkřísit bolívar. Marně, míní trh

Česko

CARACAS Ve Venezuele začal ve středu fungovat nový, přísně regulovaný měnový trh.

Jde o nejnovější pokus socialistické vlády prezidenta Huga Cháveze stabilizovat ekonomiku před důležitými zářijovými volbami do parlamentu.

Chávezova politika znárodňování a potlačování trhu vedla i přes vysoké ceny exportované ropy k hluboké hospodářské recesi, vysoké inflaci, propadu reálného kurzu bolívaru a odlivu kapitálu ze země a ekonomové si myslí, že nový trh to nezmění.

Chávez již po svém nástupu před 11 lety vytvořil vícekurzový systém devizové regulace s výhodnými kurzy pro preferované klíčové podniky a mnohem horšími pro ostatní firmy a jednotlivce. Reálný kurz bolívaru letos na neregulovaném „paralelním“ trhu spadl asi o čtvrtinu na osm bolívarů za dolar. Chávezova vláda tak tento trh v polovině května uzavřela a označila jej za rejdiště spekulantů, kteří mohou za pád bolívaru a vysokou inflaci.

Chávez využil založení nového trhu k nejnovějším výpadům proti kapitalistům a spekulantům, kteří údajně záměrně oslabují jeho vládu. Nynější ekonomické potíže Venezuely jsou podle něj jen „smrtelnými křečemi kapitalismu v zemi“. „Vytváříme tento systém devizových transakcí, abychom si vzali od buržoazie to, co dělala sama,“ prohlásil.

Kritici poukazují na to, že nová regulace ještě prohloubí nedostatek deviz na dovozy, které tvoří většinu spotřeby v zemi. Nízká nabídka deviz vede k nedostatku zboží na trhu, což je příčinou prudkého růstu inflace.

Světové ceny ropy téměř od začátku tohoto desetiletí prudce rostly, znárodňování a státní zásahy do ekonomiky však ve Venezuele vedly k tomu, že těžba ropy se zde postupně snižovala a příjmy z vývozu klesaly. Inflace, která je nyní nad 30 procenty, spolu s ekonomickými potížemi zvyšuje hlad lidí po dolarech, což tlačí kurz bolívaru dolů.

Podle analytika Eurasia Group Patricka Esteruelase bude nový devizový trh zřejmě zatížen problémy hned od začátku, protože vláda je zjevně neochotna a zřejmě i neschopna zajistit dostatečnou nabídku dolarů. „Nový systém tak zřejmě bude jen chabou náhražkou starého paralelního trhu a povede k rostoucím deformacím kurzu a cen, což dále podkope ekonomický růst,“ uvedl Esteruelas. Venezuelská ekonomika se navzdory globálnímu oživení a růstu cen ropy v prvním čtvrtletí propadla meziročně o 5,8 procenta.

Ekonomický propad doprovázený častými výpadky dodávek elektřiny a vody přispěl letos k tomu, že Chávezova popularita sklouzla pod 50 procent.

***

Výpadky elektřiny a vody přispěly k tomu, že Chávezova popularita sklouzla pod 50 procent

Autor: