Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Chávez znárodňuje další cizince

Česko

Chtějí „poškodit vládu“, a proto budou znárodněni. Tak zdůvodnila venezuelská vláda zestátnění americké těžařské firmy Helmerich & Payne.

CARACAS Americká nadnárodní firma Helmerich & Payne „odmítla diskutovat“ o cenách odebírané ropy a poskytovaných služeb s venezuelskou státní společností PDVSA, rozčílil se tento týden Rafael Ramiréz, venezuelský ministr ropného průmyslu. Raději nechala svých 11 ropných vrtů po několik měsíců mimo provoz. Proto ji teď Venezuela pod vedením prezidenta Huga Cháveze znárodní. Firma Helmerich & Payne svým jednáním podle něj poškodila Venezuelu. Když se ropa nevyplatí Jenže firmě Helmerich & Payne se těžba zřejmě nevyplatí. Ve Venezuele je třicetiprocentní inflace, neexistuje volný trh se zahraničními měnami a kurzy určuje stát. Při převedení zisku na dolary firma tratí. Přitom náklady na dovoz zařízení jsou v dolarech. Helmerich & Payne oznámila ostatně už před několika dny, že jen kvůli propadu kurzu venezuelské měny přichází o čtvrtinu svého zisku.

Venezuelské vládě se pochopitelně nelíbí, když nějaká z ropných firem omezí těžbu. Nejenže přichází o zisk z daní, ale také se snižuje počet pracovních míst ve státní ropné společnosti PDVSA. Zahraniční společnosti totiž musí povinně spolupracovat při těžbě s PDVSA, nakupovat od ní služby či materiál. Navíc cizí firmy smí využívat jen ta naleziště, kde PDVSA není schopna těžit, protože na to nemá techniku. Pokud proti spolupráci s PDVSA nějaká firma protestuje, její vrty jsou znárodněny, jako se to stalo třeba italské ENI.

Teď bude státní i pivo Znárodnění ropných firem a nové daně pomohly od roku 2003 Chávezovi, který chce v zemi vytvořit podle svých slov „socialismus“, snížit počet chudých venezuelských domácností na polovinu. Výdaje na sociální dávky na jednoho obyvatele se zdvojnásobily. Vše ale bylo postaveno na příjmech z vysokých cen ropy, která tvoří přes 90 procent vývozu země.

Když cena ropy klesla - oproti maximu v roce 2008 o zhruba padesát procent - Venezuela se propadla do recese a je na tom dnes hospodářsky nejhůře ze všech latinskoamerických zemí. V zemi se zvýšila inflace a vláda začala opožďovat výplatu náhrad majitelům znárodněných firem. Kabinet v obavě před tím, že lidé začnou spořit v dolarech či eurech, omezil směnitelnost venezuelské měny bolívar a začal striktně regulovat ceny potravin. Khospodářskému úpadku přispívá i neefektivita znárodněného průmyslu. Vláda znárodnila nejen ropné společnosti, ale také třeba energetiku, pobočky Banco Santander, síť potravinářských obchodů, několik farem nebo hotel Hilton na turistickém ostrově Margarita. Výsledkem jsou výpadky dodávek proudu, nefunkční banky a nedostatek zboží v zestátněných obchodech.

Podle prezidenta Huga Cháveze ale za tyto problémy může „parazitická buržoazie“ a další nepřátelé režimu. Potíže prý způsobuje „pašování a hamounění“ a „nelegální zvyšování cen“.

Řešením má být další znárodňování. Momentálně je po Helmerich & Payne na řadě největší potravinářský podnik v zemi, společnost Polar. Včetně jeho pivovarů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!