Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chce to víc odvahy, pánové

Česko

Slovenské zklamání - Zapomeňme a vzhůru na Paraguay, vybízí Jozef Adamec

Na duel s Novým Zélandem se těšil, ale jeho závěr si u televize protrpěl. Přesto Jozef Adamec (68), legenda slovenského fotbalu a také bývalý kouč tamní reprezentace, neztrácí naději. „Pojďme si v neděli proti Paraguayi zahrát fotbal,“ vybídl včera své krajany.

* LN Už jste strávil body ztracené v úterním zápase?

Bylo to těžké. Dnes jsme s kamarády vedli moudré řeči, jak už to bývá po utkání, které jsme měli vyhrané. Museli jsme se holt uskromnit, nejlepší je rychle zapomenout.

* LN Co vám na zpackané premiéře slovenského týmu vadilo nejvíc?

Dlouho nic, osmdesát minut jsme zvládli, ale potom přišly špatné kroky. Mně osobně vadila střídání, k nimž trenér Vlado Weiss přikročil v závěru. Ať už šlo o Šestáka a Vitteka v útoku, anebo o mladého Weisse v záloze. Tihle tři tahali útoky, právě oni dokázali udržet balon vpředu. A namísto nich přišli na pár minut nerozehraní kluci. A třeba Vittek je hlavičkář, jenže ho vystřídá malý Stoch... Nevím, co tím Vlado sledoval, ale ta střídání nebyla podle mého gusta.

* LN Jaká je teď nálada mezi slovenskými fanoušky?

Před zápasem jsme všichni věřili v postup, a tudíž ve tři body, teď už je atmosféra skleslejší. Když neporazíme nejslabšího soupeře ve skupině... Jak potom chceme hrát s Paraguayí, Itálií? Takže teď se zraky upínají právě na Paraguay, výkon ale musí být mnohem lepší.

* LN Trenér Weiss si před mistrovstvím světa postěžoval, že postup nevnesl do slovenského fotbalu žádný velký impulz, a přitom šlo o historický okamžik. Jak to vidíte vy?

Vlado víc vidí do situace na svazu. Párkrát jsem s ním po postupu mluvil, ale o tomhle ne. Postup se slavil den nebo dva v řadě míst, nicméně možná se mělo celé události věnovat víc pozornosti v médiích. Jestli Vlado myslel tohle, tak měl pravdu. Fotbalu není nikdy dost.

* LN Také se mohl dát větší prostor legendám, aby se oživily někdejší úspěchy společné reprezentace. I když – asi byste měl víc práce...

My už můžeme akorát vzpomínat na hezká děvčata! (smích)

* LN Až se s trenérem Weissem opět setkáte, připomenete mu špatné střídání proti Novému Zélandu?

Řeknu mu to, jde o můj názor. Dneska jsem se setkal s někdejšími spoluhráči Lacem Kunou, který teď dělá u nás v Trnavě prezidenta klubu, Jozefem Gerykem a dalšími a každý si myslí něco jiného. Já ale trvám na svém, ta střídání prostě byla špatná.

* LN Co byste před nedělním zápasem s Paraguayí doporučil hráčům?

Nezbývá než vyhrát, byť ani to nemusí stačit. Chlapcům bych řekl jediné – chce to víc odvahy, pánové, žádnou ustrašenost. Nesvázal bych to taktikou, dal bych víc prostoru hře. Pojďme si zahrát fotbal, umíme to. A chceme vyhrát, ne?

***

JOZEF ADAMEC

Rozstřílel Brazílii * Kanonýr s obávanou levačkou, čtyřnásobný nejlepší střelec bývalé čs. ligy (383 zápasů, 170 gólů), sedminásobný mistr Československa (2x v Dukle - 1962, 1963, 5x ve Spartaku Trnava - 1968, 1969, 1971 - 1973), účastník dvou MS (1962 - stříbro, 1970), později trenér. Blýskl se i třemi góly, které jako vůbec první hráč nastřílel Brazílii (Bratislava 1968 - 3:2), což zopakoval už jen Ital Paolo Rossi na MS 1982 ve Španělsku (3:2).

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...