Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chce uvolnit místo nové generaci

Česko

NAROZENINY

V den svých včerejších 79. narozenin oznámil bývalý jihoafrický arcibiskup a bojovník proti apartheidu Desmond Tutu, že odchází z veřejného života.

PRETORIA Nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu včera oficiálně ukončil své veřejné aktivity. Informoval o tom britský server BBC. Zastánce lidských práv, kterého někteří nazývají „svědomí“ Jihoafrické republiky, je znám především jako neúnavný bojovník proti apartheidu. Svým odchodem z veřejného života prý chce uvolnit cestu nové generaci vůdců.

Proti rasové segregaci v době vlády bělošské menšiny Tutu ostře vystupoval již jako mladý kněz v 70. letech. V 80. letech během bouřlivých nepokojů v černošských ghettech působil na pohřbech a demonstracích. Zaznamenána byla především událost, kdy se Tutu prodral do předních řad davu, který chtěl zlynčovat muže považovaného za policistu v přestrojení, a vyzval ke klidu.

Během cest po světě upozorňoval na utrpení utlačované černošské většiny v JAR a nabádal Západ k zavedení sankcí proti tehdejší jihoafrické vládě. Za své názory a aktivní činnost v boji proti apartheidu byl jihoafrickými úřady často šikanován a několikrát zatčen.

Chce zpomalit V roce 1984 získal za svou činnost a nenásilný boj proti útlaku Nobelovu cenu za mír a o dva roky později se stal arcibiskupem Kapského města a hlavou anglikánské církve v Jižní Africe. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která prošetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

Nyní však prý chce poněkud zpomalit, řekl mluvčí Tutuovy nadace Dan Vaughan. Nebude například dávat rozhovory a nebude se účastnit veřejných oslav, podotkla Lidia Fuggleová, která organizuje Tutuovy zahraniční cesty. Někdejší arcibiskup ještě donedávna na veřejnosti aktivně vystupoval. Několikrát například hovořil během letošního světového šampionátu ve fotbale, který byl pro Afriku jednou z nejdůležitějších sportovních a kulturních událostí. Ještě do prosince bude také přednášet zahraničním studentům.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...