Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chce v Brně otevřít Islámské kulturní centrum. Brojí proti mně i Sládek, stěžuje si podnikatel

Budova, ve které vznikne Islámské kulturní centrum v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova, ve které vznikne Islámské kulturní centrum v Brně. | foto: Google.czReprofoto

PRAHA Islámské kulturní centrum v Brně Králově Poli ještě ani nevzniklo a už budí vášně. Klesnou kvůli němu ceny nemovitostí a bude centrem radikalismu, tvrdí kritici. Podnikatel Abdulrahman Adday to však odmítá: „Chtěl jsem vytvořit místo, které bude sloužit k setkávání, sdílení hodnot a výměně myšlenek mezi arabskou a českou kulturou.“

Lidovky.cz: Ještě jste ani neotevřel a už se stavby centra chytly radikální protiislámské skupiny a začaly proti němu vést kampaň. Tvrdí, že v okolí klesnou ceny nemovitostí a možná se zvýší i kriminalita. Někdo také roznášel letáky, které měly místní aktivizovat, aby otevření centra zabránili. Čekal jste takovou odezvu?
Nečekal jsem něco takového, i když je teď situace ohledně islámu v Česku i ve světě citlivá. Nenapadlo by nás, že se toho chytnout méně úspěšní politici a pokusí se na centru získat hlasy v blížících se volbách. V Kuřimi jsme vždy měli naprosto korektní vztahy.

Lidovky.cz: Jací politici na vás útočí?
Například pan Miroslav Sládek, který se snaží vrátit do politiky. Většina lidí s námi nemá problém, ale radikálové a extremisté našeho centra využívají, aby zastrašili lidi a uspěli v krajských volbách.

Lidovky.cz: V poslední době čelila mešita v Brně dvěma útokům. Někdo rozbil okna a dům polil olejem. Nebojíte se podobných útoků, když centrum už teď budí takové vášně?
Trochu s tím počítáme. Objevilo se tam už několik nálepek proti islámu. Snad to nebude ale nic většího.

Lidovky.cz: Neuvažoval jste po těch výpadech politiků a protiislámských skupin, že islámské kulturní centrum prostě neotevřete?
Naopak si myslím, že to kulturní centrum je dobrým řešením, jak lidem vysvětlit, že nesouhlasíme s terorem, ani radikály z Islámského státu. Chceme do centra zvát odborníky a lidi z univerzit, aby vysvětlili, že islám a radikální islám je něco úplně jiného.

Lidovky.cz: Objevují se i hlasy, že stavba centra je „netransparentní“ a projekt byl do poslední chvíle utajován. Co na to říkáte?
Začala to šířit skupina Islám v České republice nechceme a zastupitel René Pelán i pan Sládek. Fotili ten dům a dávali místním letáčky do schránek. Není pravda, že by centrum bylo uzavřené a utajené. Kdokoliv se může přijít podívat. Snad časem lidé pochopí, že jsme normální lidé, co přispívají společnosti. Věřím, že ty nálady brzy odezní.

Lidovky.cz: Proč jste se vůbec rozhodl otevřít Islámské kulturní centrum?
Chtěl jsem vytvořit místo, které bude sloužit k setkávání, sdílení hodnot a výměně myšlenek mezi arabskou a českou kulturou.

Lidovky.cz: A proč jste zvolil zrovna Královo Pole?
Od roku 2010 jsme měli podobné centrum v Kuřimi, ale to bylo trochu z ruky. Chtěl jsem proto centrum přestěhovat blíže komunitě a také široké veřejnosti. Královo Pole v Brně navíc velmi dobře znám a líbí se mi, že jsou tam různá kulturní centra, památky a kostely.

Lidovky.cz: Takže Islámské kulturní centrum podle vás vlastně koresponduje s touto oblasti?
Ano, je to trochu výhoda. Hlavní ale je, že ty prostory vyhovují našim účelům.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste hledal prostory, abyste centrum mohl přestěhovat z Kuřimi?
Vhodný objekt jsem hledal zhruba pět let. Teď ho opravujeme, zlepšujeme sociální zázemí a snažíme se ho dovybavit.

Lidovky.cz: Jak by tedy takové centrum mělo fungovat a co má místní komunitě nabídnout?
Hlavně by mělo sdružovat lidi podobné kultury. Myslím tím arabsko-islámskou. Lidé si pak v centru mohou vyměňovat názory a mohou si tam poslechnout i nějaké přednášky. Plánujeme občas pozvat i autority z vysokých škol. Také chceme pořádat kurzy českého a arabského jazyka pro naše děti i veřejnost.

Lidovky.cz: Takže je to něco podobného jako například francouzský institut v Praze a podobná centra?
Tak nějak. Je to spolek lidí se společným zájmem.

Kdo je Abdulrahman Adday?

Podnikatel původem z Iráku, který žije v Česku už před 30. let. V roce 1995 založil firmu Agroad prodávající zemědělskou techniku, která úspěšně funguje dodnes. Hovoří plynně česky a v Kuřimi založil centrum islámské kultury, které funguje už přes čtyři roky. Nyní chce podobnou instituci přinést i do Brna.

Abdulrahman Adday

Abdulrahman Adday

Lidovky.cz: Jak na vaše centrum reagují místní?
Od radnice jsem slyšel, že někdo volal, že má strach. Sousedi nás ale zdraví, chválí nám rekonstrukci a tvrdí, že se těší, až otevřeme.

Lidovky.cz: Ve středu jste byl pozván na radnici v Králově Poli, abyste svůj záměr s kulturním centrem místním obyvatelům osvětlil. Jaký máte z této schůze pocit a co tam na adresu vašeho projektu zaznělo?
Na schůzi jsem řekl, to co vám, že tam budeme pořádat různé kulturní akce, přednášky a oslavy. Lidé se mě ptali, proč jsme zvolili toto místo. Uklidnil jsem je ale a řekl jim, ať nemají strach z žádné radikalizace a problémů.

Lidovky.cz: Jste v Česku už přes 30 let. Jak hodnotíte současnou protiislámskou náladu ve společnosti?
Určitě je to teď horší kvůli tomu, co se děje ve světě. Je na nás, kteří to myslíme dobře, abychom ukázali dobré příklady a nenechali volné pole pro radikály, kteří šíří radikalismus a násilí. Žiji tu dlouho a dříve tu takové nálady proti islámu v takové míře nebyly. Dříve lidem spíš vadili cizinci a provokovalo je, když byl někdo například snědý. Víra se vůbec neřešila.

Lidovky.cz: Nemůže být problém s tím, že lidé prostě zaměňují pojmy jako kulturní centrum, mešita a modlitebna? Každá z těch věcí je něco malinko jiného.
Ano, přesně to je jedna z věcí. Dále míchají pojem muslim, islám, Islámský stát, terorista a migranti. Někteří lidé to mají prostě popletené. Na radnici jsem vysvětloval, že jsem český občan a že si jsme rovni a máme stejná práva a povinnosti. Liším se jen barvou pleti.

Lidovky.cz: Kvůli centru někdo hrozil primátorovi Brna, že vezme spravedlnost do svých rukou. Chodí vám nějaké výhrůžky?
Nic vážného zatím nepřišlo. Asi jen dva e-maily a to jeden byl formulovaný slušně - tak jsem mu odpověděl a vysvětlil své záměry. Ten druhý byl vulgární a tak jsem ho ignoroval.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...