Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Chceme rozhodovat průhledně

Česko

„Vysílatelé uvítají, když budou vědět, jaký bude za porušení zákona následovat postih,“ slibuje Kateřina Kalistová, nová předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, větší vstřícnost regulátora.

* LN Stát se radní vám podle vašich slov pro Česká média někdo nabídl. Čekal jsem, že ten, kdo tam chce, se o to uchází sám. Nabídku vám dala ČSSD, jíž jste členkou?

Samozřejmě, členy rady navrhují poslanecké kluby. Vyzvali mě i proto, že jsem v ČSSD vedla kulturní komisi, pod níž spadala i média.

* LN Nenabídla vám ČSSD jiné místo proto, že jste neúspěšně kandidovala na místopředsedkyni?

Určitě ne, nabídku jsem dostala, než jsem kandidovala, a navíc jsem dva roky předtím žádnou pozici ve státní správě neměla, byla jsem doma a věnovala se odborné práci v zázemí ČSSD. Nebylo to něco za něco, žádnou funkci jsem předtím neměla, čili jsem ani nemohla nic dostat za ni. Naopak příchodem do rady jsem se musela vzdát všech čtyř svých funkcí v ČSSD.

* LN Nezasloužila jste si být v radě díky tomu, že jste řadu let v profesní blízkosti exministru kultury za ČSSD Vítězslavu Jandákovi? Byla jste jeho tajemnicí, když byl prezident zlínského festivalu.

Hlasovalo pro mě dost lidí, kteří znají mou odbornou práci v ČSSD. Kdybych byla jen známá jednoho z poslanců, byť toho v mediální komisi, to by mě rozhodně nespasilo.

* LNV radě, jež má být třináctičlenná, poslanci obměnili osm lidí. Nejvíc míst si rozdělily ODS a ČSSD, po dvou mají rozděleno čtyřčlenné předsednictvo včetně vás. Považujete to za normální?

Princip volby a navrhování tu je obdobný jako v jiných evropských státech. Když se pořád omílá, že radní navrhují poslanecké kluby, může to vypadat, že to snižuje kompetentnost vybraných. Ale není to tak. V radě jsou odborníci, kteří se médiím dlouhodobě věnují. Kromě předsednictva jsou tu třeba radní Matulka či Šenkýř, ti mandát obhájili, jeden se mediální problematice věnoval ve sněmovně, druhý v Senátu. Odbornost a kompetence je při výběru vždy na prvním místě.

* LN Proč jste do rady chtěla?

Chtěla jsem fungování oboru poznat z jiné stránky, než jsem je znala z ministerstva jako politik nebo člověk, který o tom píše pro politickou stranu koncepce. Pohled z druhé strany, ze strany úřadu, vám vyváží názory směrem k objektivnosti. Že se ustálíte na určitém středu.

* LN Jaké si dáváte cíle ve vztahu k médiím a k jejich publiku?

Co média dělají pro publikum, je jejich věc. Chci, aby tu pro média bylo průhledné, konzistentní rozhodování rady, aby ji nebrala jako nepřátelský orgán, byť je regulační.

* LN Přitom ještě dřív, než si obměněná rada zvolila nové vedení, na první schůzi udělila milionové pokuty za sponzoring znělek.

Většina členů v radě zůstala, někteří z nich byli jen znova zvoleni. Kontinuita byla zachována. Za sponzorování znělek se pokutovalo už dřív, těžko můžeme obrátit a začít rozhodovat jinak.

* LN Je to ta konzistence, již chcete do rozhodování rady zavést?

Myslela jsem něco jiného. Vysílatelé zřejmě uvítají, když budou přibližně vědět, jaký bude za určité porušení zákona následovat postih, pokuta. Pokud to bude pokaždé úplně jiné, logicky je to pro ně nečitelné.

* LN Jak to chcete zlepšit, čím?

Chtěli bychom udělat dny pro veřejnost. Ne na schůzích rady, ale méně formálně mimo zasedání.

* LN To bude moci přijít každý?

Myslím pro odbornou veřejnost. Ale musíme se nejdřív dohodnout se všemi radními.

* LN Televize i rozhlas se digitalizují, tím výrazně přibývá kanálů. Po vypnutí analogu mají být licence už jen na ohlášku, vysílatele už nebudou vybírat radní. Jak vidíte další roli regulační rady?

Výrazné změny nenastanou. Řídíme se zákony, ty nastavuje parlament a my to neovlivníme.

* LN Jak hodnotíte míru regulace médií v Česku? Je adekvátní?

Za pár let fungování v radě si možná udělám jiný názor, ale teď mi regulace přijde přiměřená.

* LN Českou verzi směrnice EU, jež zavádí i regulaci vysílání a videa na vyžádání na internetu, mají ale oborové organizace za příliš přísnou proti původní předloze.

To v tom nenacházím. Důležité je, aby dál nedocházelo k nerovnému postavení televizí už regulovaných a nových služeb na vyžádání, které postihuje nová směrnice. Nepřijetím předpisu by k tomu došlo.

* LN Třeba Sdružení pro internetovou reklamu ale kritizuje, že se trh nemůže regulovat sám, ale že na internet bude dohlížet rada.

Vznik koregulátora do budoucna by byl užitečný. Zatím si ale nedokážu představit, že by do půli prosince, kdy má být zákon nejpozději přijat, stihl být ustaven.

* LN Nechala byste trhu, aby sám rozhodoval i o závadnosti televizního vysílání? Ani televize se nebrání platit si samoregulátora.

Nebyla bych proti. Ráda bych se i zapojila do prací na vzniku takového orgánu.

***

Kateřina Kalistová

Narozena 1975. Vystudovala práva na UK v Praze, studovala angličtinu v Kanadě, ruštinu v Moskvě, kde byla v roce 2005 na stáži v Českém centru. V letech 2001 - 2005 vedla nadaci Lvíče. V letech 2002 až 2005 tajemnice prezidenta Filmového festivalu pro děti a mládež Zlín. V letech 2006- 2007 náměstkyně ministrů kultury Jandáka, Štěpánka, Třeštíkové a Jehličky. Řídí Nadační fond Impuls. Je vdaná, má dvouletou dceru.

Autor: