Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chcete luxusní vilu? Kupte si los a doufejte ve štěstí

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE / VÍDEŇ Láká vás krásný velký dům v ceně dvaceti milionů korun, a máte v kapse pouhé tři tisíce? Pokud budete mít trochu štěstí, můžete ho získat. Z Rakouska se totiž do Evropy šíří zcela nový způsob prodeje soukromých domů prostřednictvím loterií. Prodejci místo toho, aby agendu svěřovali realitní kanceláři, nabízejí na internetu losy, které za přítomnosti notáře potom slosují. Vítěz bere vše - může tedy nemovitost získat třeba za tisícinu její skutečné ceny. V Rakousku se státní orgány pokoušejí tento způsob prodeje napadnout, ale zatím marně.

Pokračování na straně 4

Chcete luxusní vilu? Kupte si los

Dokončení ze strany 1

„Ministerstvo financí nenalezlo v těchto soukromých internetových loteriích žádné porušení herního zákona,“ potvrdil LN rakouský novinář Manfred Maurer.

V Rakousku i Německu tak už fungují internetové stránky, jejichž provozovatelé nabízejí zájemcům, že jim s organizací loterie pomohou. Formou losů se prodávají nejen domy, ale třeba také auta a pozemky. Mánii, zvanou „hausverlosung“ odstartovala v únoru rakouská zpěvačka Stefanie Wergerová.

Aby v době hospodářské krize prodala svůj luxusní dům ve Štýrském Hradci, nabídla zájemcům ke koupi celkem 16 999 losů, jeden za 99 eur. Soutěžícím musí být více než osmnáct let, ze hry jsou také vyloučeni všichni příbuzní a spolupracovníci zpěvačky.

„Vše je zcela transparentní, nad průběhem hry i losování dohlíží notář a renomovaná právní kancelář,“ píše Wergerová na svých internetových stránkách www.villa-wergerhausverlosung.at.

Pokud by ale všechny losy do určitého data neprodala, což nepředpokládá, vyhrazuje si právo celou loterii zrušit. Každému by pak vrátila peníze kromě 16 eur, účtovaných jako manipulační poplatek. Losovat by se mělo nejpozději v polovině srpna, maximálně však čtyři týdny po prodeji všech herních poukázek. Nápadu Wergerové se okamžitě chytili další majitelé nemovitostí. Například na stránce „hausverlosungen. biz“ už dnes inzerují své soukromé loterie stovky lidí, kteří kromě domů prodávají třeba i auta nebo domácí kino. „Samozřejmě se ale jedná z právního hlediska o zcela nový fenomén. Existuje tak nebezpečí, že regulace, případně zákazy, přijdou až následně, poté co se vyjasní všechny právní nejasnosti tohoto fenoménu,“ uvedl k tomu zmiňovaný novinář Manfred Maurer. Někteří právníci například upozorňují, že loterie se dají snadno zneužít a místo skutečného majitele nemovitosti jen někdo vyláká z lidí peníze. Státu se ale zatím nepodařilo najít způsob, jak „hausverlosungen“ zakázat.

Někteří ekonomové zase loterie vítají z toho důvodu, že mohou rozhýbat stagnující trh s nemovitostmi. „S tím bych souhlasil. Je to geniální myšlenka, a pokud neodporuje zákonu, pak může realitnímu trhu v době hospodářské krize jenom prospět,“ řekl LN Jan Stejskal, majitel jedné z českobudějovických realitních kanceláří.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...