Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Chcete perfektní ovoce? Čichejte

Česko

Žádná potravina nepřivede člověka do ráje kulinární blaženosti tak přímo a bez úprav jako ovoce. Není to ale zadarmo. Musíme umět rozluštit, co skrývá pod slupkou

Ovoce umí klamat tělem, takže zářivá barva klidně maskuje trpkost teenagera nebo degenerativní proces stárnutí. Kdo by občas nespokojeně nedojídal silně navinulý plátek ananasu či necítil zklamání nad planou chutí sytě červené jahody z dovozu? Ovocnáři a zelináři dobře vědí, že se člověk při výběru ovoce řídí zrakem a v lepším případě hmatem. Proto je na pultech tolik plodů lákavého vzhledu a slabší chuti, proto někteří prodejci osvěžují zboží vodou na úkor kvality a proto jsou mnozí neochotní rozříznout plod na ukázku a nabídnout kousek k ochutnání. Ostatně letošní verdikt Sdružení na ochranu spotřebitelů po kontrole dvaceti obchodů v devíti městech zní: Kvalita se nelepší. Důvody? Nešetrné zacházení a urychlování zrání za pomoci etylenu.

Tento plyn v přírodě způsobuje, že ovoce sládne, plní se šťávou, zintenzivňuje svou vůni a zpevňuje slupku voskem pro případ, že odpadne od mateřské rostliny a bude si muset vystačit s vlastní zásobou vody, o kterou by jinak rychle přišlo. Etylen se využívá průmyslově při dozrávání v halách. A i vám doma pomůže řadu plodů nechat dozrát – při pokojové teplotě, v tmavých, nejlépe papírových sáčcích. Obaly musejí být prodyšné, aby se k ovoci dostal kyslík a nezačalo kvasit a zároveň aby měl kudy unikat oxid uhličitý. Zrání takového kiwi urychlí přidání zralého jablka nebo banánu, jež mají etylenu na rozdávání. Ale pozor, uměle dozrát do kýžené sladkosti umí jen některé ovoce.

Jak si tedy vybrat to ve vynikající kvalitě? Nejspolehlivějším vodítkem je čich.

Nestyďte se a čichejte u stopky a hlavně na její protilehlé straně.

Buket zralého ovoce tvoří až dvě stovky vonných látek, které dokážou proniknout i skrze silnou slupku melounů a nejlépe se rozvinou při pokojové teplotě. Ovoce má zkrátka a dobře vonět tak, že na něj v tu chvíli dostanete chuť. Pokud zacítíte byť slabý závan přezrálosti, nebrat. Stejně tak pokud cítíte jen mdlou vůni nezralého plodu.

Proto není dobré kupovat ovoce z chladicích boxů ani z venkovních pultů za zimních měsíců. Navíc, chlad sice prodlouží dobu ideální formy ovoce, je-li ovšem nezralé, nadobro zabrzdí jeho vývoj a znásobí objem kyselin. Domácí chladnička je tedy vhodná pouze pro zralé plody, a to za předpokladu, že ve spodní přihrádce oddělíme ovoce od zeleniny – kdo by stál o hrušky s cibulovým odérem. Plody je navíc třeba zabalit do perforovaného plastového obalu, aby se nekazily a nevysychaly.

A kdy je jaké ovoce ideálně zralé?

Jahody

Odstín odpovídá odrůdě, takže zralé nemusejí vždy zářit červení. Vybírejte nebalené plody a dotkněte se jich. Pokud jsou jakoby vlhké, nebrat. Nedozrají mimo mateřskou rostlinu. Jestliže sládnou, znamená to, že se už kazí.

Třešně

Barva klame – její sytost se řídí odrůdou. Čerstvé září vysokým leskem. Nedozrají mimo mateřskou rostlinu (stejně jako maliny a ostružiny).

Broskve

Nesmí mít nazelenalou slupku. Ale ani načervenalá líčka nejsou spolehlivým vodítkem – objevují se už u nových výpěstků. Zralé plody mají plně vyvinuté poloviny a výrazné švy. Pod mírným tlakem prstu povolí. Doma dozrají, nikoliv však do plné sladkosti.

Meruňky

Nejsladší mají tmavě oranžovou slupku s červenými pihami. Tmavé skvrny ovšem prozrazují přezrálost. Zralé mají plně vyvinuté poloviny i švy. Můžete je nechat dozrát, ale zvýšíte tím maximálně obsah šťávy, nikoliv sladkost. Navíc dozrávají obtížněji než broskve.

Pomeranče

Barva není rozhodující. Mají měkká místa? Jsou nahnilé. Při potěžkání jsou lehké? Nemají dost šťávy. Tmavý a suchý „bubák“ svědčí o přezrálosti, zelený potvrzuje čerstvost a ohleduplné zacházení. Nedozrají mimo mateřskou rostlinu.

Ananas

Zralý plod má velké, výrazně vyrýsované šupiny a svěže zelené listy, které poslouží jako spolehlivý test. Vytrhněte drobný lístek. Mírný odpor znamená vynikající formu, velký odpor nedozrálost a snadné oddělení přezrálost. Mimo mateřskou rostlinu nedozraje.

Banány

Vybírejte plody bez puklin a s nepoškozenými stonky. O ideální kondici svědčí okrový odstín žluté s drobnými hnědými skvrnami, velké hnědé fleky znamenají hnilobu. Doma dozrají po všech stránkách.

Hrušky

Pozor – ideálně zralé hrušky jsou dokonalé jediný den a na mateřské rostlině snadno přezrají. Nedozrálé plody se nicméně v umělých podmínkách rozvinou co do šťavnatosti i sladkosti, skladování v chladu před dozráním dokonce zlepšuje jejich konzistenci.

Vodní meloun

Ideální plod má pevnou (nikoli tvrdou), voskovitou slupku ve světlezeleném odstínu s tmavozelenou kresbou, bez otlačenin a škrábanců. Po zaklepání vydává dutý zvuk. Kulatá prohlubeň po stopce musí být hladká a celistvá. Protože degenerativní proces nastává na opačném konci, důkladně k němu přičichněte – vůně hodně prozradí. Dužina musí mít sytou barvu s tmavými peckami. Doma dozraje, ale ne do plné sladkosti.

Kiwi

Zralost zjistíte pohmatem. Uchopte plod mezi palec a ukazováček a lehce zmáčkněte. Tvrdší plody jsou kyselé, měkké přezrálé – v chuti je znát proces rozkladu. Poškozeným a scvrklým plodům se vyhněte. Doma dozrají co do šťavnatosti i sladkosti.

Mango

Barva není vodítkem. Může být zelené, žluté, červené i purpurové. Zralé mango výrazně voní a po tlaku prstem se slupka mírně promáčkne. Dužinu má tmavožlutou až oranžovou a hutnou. Mimo mateřskou rostlinu dozraje co do štavnatosti i sladkosti, nikoli však do plné chuti a vůně. Nekupujte plody s černými skvrnami.

Ryngle

Zlaté ryngle jsou v nejlepší formě, když slupka získá zlatozelený odstín s červenými tečkami. Po rozkrojení se pecka snadno oddělí. Musíte-li na ni nožem, nedozrála. Mají plně vyvinuté poloviny i švy. Po dozrání doma nebudou sladší, jen šťavnatější.

Nektarinky

Nesmí jevit známky zeleně. Nejsladší plody mají mírně zkrabacenou slupku s drobnými nahnědlými skvrnami, plně vyvinuté poloviny i švy. Doma dozrají, ale ne do plné sladkosti.

gastronomická novinářka

Foto Shutterstock

Autor: