Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Cheb chce za hroby moc peněz, stěžují si Němci

Česko

Definitivní uložení ostatků vojáků wehrmachtu padlých během druhé světové války na českém území může být nyní opět ohroženo.

BERLÍN/CHEB Město Cheb požaduje příliš vysokou finanční částku za uložení ostatků 4300 padlých vojáků německého wehrmachtu na tamním hřbitově. S odvoláním na předsedu německého Spolku pro obnovu válečných hrobů Reinharda Führera to včera napsal německý nedělník Bild am Sonntag. Chebská radnice prý požaduje mimo jiné „nájem“ za uložení ostatků ve výši 500 000 eur (asi 13 milionů korun) na příštích 25 let. Chebská radnice ale takovou kritiku odmítá.

Uvedená částka rozhodně není nájem, ale příspěvek na nutnou úpravu hřbitova, aby to bylo důstojné místo, hájí se chebský starosta Jan Svoboda. Cheb nemá tolik peněz, aby opravu financoval hned sám, prohlásil Svoboda, který článek považuje za překvapivý. „Nerozumím tomu, jsme tam skoro skandalizováni, vypadá to, jako bychom chtěli snad vydírat,“ poznamenal. Město se přitom prý snažilo mít maximální pochopení a při vzájemných jednáních se zástupci města s německou stranou na finanční pomoci na opravu hřbitova shodli.

„Měl to být hřbitov souznění. Ještě jeden podobný článek a nevím, jestli se podaří přesvědčit zastupitele, aby pro to zvedli ruku,“ prohlásil Svoboda. Upozornil, že i když se radnice snažila vyjít vstříc německému spolku, musela najít rovnováhu mezi jeho požadavkem a názory a odporem mnoha místních lidí. Starosta se hodlá co nejrychleji spojit s německou stranou a požádat o vysvětlení.

Příbramské provizorium Německý Spolek pro obnovu válečných hrobů hledá od března 2006 v Česku vhodný hřbitov, jenž by mohl sloužit k definitivnímu uložení ostatků německých vojáků padlých za 2. světové války na českém území. Nadějně se loni rýsovala nabídka chebských zastupitelů, kteří schválili vznik válečného pohřebiště. Problémem jsou ale podle listu finanční požadavky Čechů.

Ostatky německých vojáků byly několik let uloženy provizorně v lepenkových rakvích v bývalé továrně v severočeském Ústí nad Labem a nyní se nacházejí v bunkrech vojenského výcvikového střediska nedaleko Příbrami. A tam zatím patrně i zůstanou, konstatoval jízlivě německý list. S odvoláním na Führera dodal, že Česko je jedinou zemí v EU, s níž Německo nemá dohodu o válečných hrobech.

Autor: