Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand

Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Chelsea shořela v tureckém pekle

LONDÝN/ISTANBUL Cennou remízu 1:1 vybojovali fotbalisté Liverpoolu v úvodním čtvrtfinálovém zápase Ligy mistrů na hřišti Arsenalu. Domácí bez zraněného záložníka Tomáše Rosického ve šlágru včerejšího programu vedli od 23. minuty po brance Adebayora, ovšem už za chvíli vyrovnal Kuijt.

Ve druhém zápase přišla favorizovaná Chelsea, které chyběl brankář Petr Čech, na půdě Fenerbahce Istanbul nejen o vedení, ale po krásné trefě Deivida na 2:1 i o neporazitelnost v soutěži.

Anglický souboj hodně připomínal tradiční klubová měření sil v britských soutěžích. Zvláště Arsenal se hnal do ofenzivy a výsledkem byla ve 23. minutě vedoucí branka Adebayora. Jenže právě zažitý atraktivní způsob hry způsobil Arsenalu brzy velké potíže. Místo zklidnění a vyčkávání na další chybu soupeře se dál snažil dostat Liverpool na kolena, což se mu vymstilo už za tři minuty. Gerrard dvěma přesnými přihrávkami rozložil obranu, do které zaběhl Kuijt a vyrovnal.

Deivid krásnou střelou odčinil vlastní gól Fenerbahce vstoupilo do prvního čtvrtfinále v klubové historii sympaticky, jeho aktivitu však přibrzdil už ve 13. minutě nešťastný zásah útočníka Deivida, který si na přední tyči srazil do vlastní sítě přízemní centr Maloudy z levé strany. Istanbulským celkem inkasovaná branka pořádně otřásla, naopak Chelsea se uklidnila a zbytek poločasu zcela ovládla.

Pět minut po vedoucím gólu mohl zvýšit Essien, jehož dalekonosná střela se otřela o břevno Volkanovy branky. Domácí gólman byl i nadále v plné permanenci; po půlhodině vyrazil Drogbovu střelu z otočky a těsně před pauzou pokazil stejnému hráči rychlým vyběhnutím samostatný únik. Přestože turecký nápor v druhé půli trval jen chvíli, dočkalo se Fenerbahce nečekaného vyrovnání. V 65. minutě si střídající Kazim Kazim zaběhl za beky na dlouhý pas Aurélia a zblízka prostřelil Cudiciniho. Chelsea inkasovala v Lize mistrů po dlouhých 686 minutách.

Vzápětí mohl hosty posunout opět blíž k výhře Ballack, ale Volkan reflexivně zachránil. Rozhodnutí dramatického duelu přišlo devět minut před koncem: Deivid napřáhl ze 30 metrů a úchvatnou trefou do šibenice odčinil vlastní gól. Fenerbahce tak i v pátém domácí zápase v soutěži zvítězilo. čtk Výsledky: FC Arsenal - FC Liverpool 1:1 (23. Adebayor - 26. Kuijt). Diváci: 60 041. Fenerbahce Istanbul - Chelsea 2:1 (65. Kazim Kazim, 81. Deivid - 13. vlastní Deivid. Diváci: 50 000.