Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

Chelsea si na úvod zastřílela

První večer přinesl v Lize mistrů i překvapení: výhru Kluže a bod pro kyperskou Famagustu

PRAHA Většina favoritů splnila povinnost. Na začátek Ligy mistrů se objevily i dva nečekané výsledky. Fotbalisté AS Řím doma podlehli Kluži 1:2, rumunský mistr se v prestižní soutěži představil vůbec poprvé. Bez bodu nezůstal ani další nováček. Kyperská Famagusta si odvezla bod za bezbrankovou remízu z Brém.

Anglické týmy si ale zaváhání uměly odpustit. Chelsea zdolala naprosto přesvědčivě Girondins Bordeaux 4:0, když brankář finalisty posledního ročníku soutěže Petr Čech bez problémů udržel čisté konto. Liverpool stejně jako v minulém ročníku zvítězil v Marseille, tentokrát 2:1.

Totéž platí i o španělských mužstvech. Barcelona podle předpokladů přehrála Sporting Lisabon, Atlético Madrid připravilo v Eindhovenu domácímu PSV hořký večer, když jej porazilo vysoko 3:0.

V Nizozemsku padl vůbec úvodní gól začínajícího ročníku prestižní soutěže, o který se v deváté minutě zápasu postaral Agüero. Jeden z pilířů zlaté Argentiny na loňském mistrovství světa hráčů do 20 let přidal do poločasu ještě druhou branku, třetí gól týmu českého obránce Tomáše Ujfalušiho vstřelil v 54. minutě Maniche.

Do bojů prvního kola z českých zástupců v soutěži zasáhl ještě obránce Šachtaru Doněck Tomáš Hübschman. A také úspěšně. Na hřišti Basileje přispěl k výhře 2:1.

Velmi dobře si vedli dva nováčci prestižní soutěže. Kyperská Famagusta uhrála v Brémách bezbrankovou remízu a rumunská Kluž dokonce bodovala naplno. Na hřišti AS Řím sice prohrávala po gólu Panucciho, ale dvě branky Argentince Juana Culia přinesly překvapivý obrat.

V Marseille došlo k repríze loňského souboje s Liverpoolem a tradice vítězství hostujících týmů zůstala zachována, za tři body může Liverpool děkovat hlavně dvěma gólům kapitána Gerrarda.

Uspěl i další favorit Inter Milán, pětistým gólem v evropských pohárech mužstva rozhodl o výhře nad Panathinaikosem Atény. Do sítě přemožitele pražské Sparty z předkola se trefil Mancini, pojistku přidal Adriano.

***

Výsledky Ligy mistrů

Skupina A: AS Řím - Kluž 1:2 (17. Panucci - 27. a 49. Juan Culio, Chelsea - Bordeaux 4:0 (14. Lampard, 30. J. Cole, 82. Malouda, 90.+2 Anelka).

Skupina B: Panathinaikos Atény -Inter Milán 0:2 (27. Mancini, 85.

Adriano), Brémy - Famagusta 0:0. Skupina C: Basilej - Šachtar Doněck 1:2 (90.+3 Abraham - 25. Fernandinho, 45.+1 Jadsonx), FC Barcelona - Sporting Lisabon 3:1 (21. Márquez, 60. Etoúo z pen., 87. Xavi - 72. Tonel).

Skupina D: PSV Eindhoven -Atlético Madrid 0:3 (9. a 36.

Agüero, 54. Maniche), Marseille -FC Liverpool 1:2 (23. Cana - 25.