Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chemická zkouška Ostravou

Česko

Skicář

Zanedlouho, přesněji 8. prosince, se sejde ministerská komise, která vybere české město, jež se v roce 2015 stane Evropským hlavním městem kultury. To je dosti velká událost, už jenom kvůli tomu, že na jednu korunu investovanou z domácích zdrojů má přijít osm korun z evropských fondů. Nejde však jen o počty, důležitější jsou přidané hodnoty: takové město se může proměnit, zviditelnit, může se v něm leccos zlepšit a rozkvést. To ale také není všechno: může tím být také dáno najevo, že se o něm ví, že se na něj nezapomíná a že má smysl se tam o něco snažit, byť často navzdory poměrům.

Kandidují tři města: Plzeň, Hradec Králové a Ostrava. Proslýchá se, že největší naděje má Plzeň, čemuž prý odpovídá i složení komise, které je zatím tajné. Tomu já ale nevěřím, protože to by přece nebylo hezké, natož fér. Vybírat by se mělo, co lze od takové věci čekat a k čemu to může být dobré.

A to mně připadá nejlepší Ostrava. Protože to je město, které je úplně jiné než ta měšťansky spořádaná Plzeň a úhledný Hradec. Žít v Hradci a Plzni je samo o sobě příjemné, jsou to města tradiční, v dobrém slova smyslu provinčně kulturní. Lidé, které tam odtud znám, se cítí být vyznamenáni tím, že jsou Hradečáci nebo Plzeňáci. A to i ti, kteří před tou provinčností utekli třeba do Prahy.

To Ostrava je úplně jiný případ. Člověk hezky a pohodlně usazený v centru trochu ztuhne, když se mu tam odtud někdo kratce představí. To je přece město, které vlastně ani městem pořádně není a to je na něm zajímavé. Je to spíš civilizační úkaz, který prošel dramatickým vývojem, ve kterém se lidé, krajina, celá společenství hnětla jak v nějakém temném industriálním kotli. Co do toho kráteru spadlo, bylo semleto na kaši a podrobeno zkoušce, ve které obstálo jen to pravé a silné.

Být zformován Ostravou znamená skutečně být trochu nasáknut „otravou“, která koluje člověku v krvi a zanechává svou stopu. Kdybych měl někomu ukázat v České republice něco jiného, než může vidět i jinde, poslal bych ho (kromě do Sudet, ale to jiný případ) do Ostravy. Byť ji přímou zkušeností znám tak málo... Už ale i proto si myslím, že jiná volba než Ostrava by byla... votrava.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!