23. září 2011 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chlapce popálil drát, ČEZ mu musí zaplatit 380 tisíc

Stožár vysokého napětí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stožár vysokého napětí - ilustrační foto | foto: ČTK

Dvanáctiletý chlapec vylezl po lešení na trafostanici a popálil se o drát vysokého napětí. Lékaři mu později museli amputovat obě ruce. Společnost ČEZ Distribuce mu teď podle verdiktu Nejvyššího soudu zaplatí odškodné.

Soud tak potvrdil, že ČEZ Distribuce nese část zodpovědnosti za neštěstí. Soudci ovšem uznali také to, že si svá zranění částečně způsobil také chlapec svou neopatrností.

Neštěstí se stalo v Novém Boru na Českolipsku. Firma ČEZ Distribuce, jejímž jediným akcionářem je energetický gigant ČEZ, pověřila stavební firmu opravou své trafostanice. Stavebníci kolem objektu postavili lešení, ale neupozornili na to energetickou firmu, která tak včas neodpojila elektrický proud. Chlapec při hře s dalšími dětmi vylezl na lešení a sáhl na drát pod napětím. Utrpěl těžké popáleniny.

ČTĚTE TAKÉ:

Okresní soud v Děčíně v září 2007 přiznal chlapci 110.531 korun na bolestném a 270.000 korun jako náhradu za ztížení společenského uplatnění.

Podíl firmy ČEZ Distribuce na zodpovědnosti za neštěstí stanovil děčínský soud na 25 procent. Liberecká pobočka ústeckého krajského soudu rozsudek o rok později potvrdila, změnila jen část odůvodnění a výrok o úrocích z prodlení.

Společnost ČEZ Distribuce pak podala dovolání, jímž se Nejvyšší soud zabýval tři roky a nakonec jej odmítl bez věcného projednání. Podle NS je zřejmé, že firma ČEZ Distribuce nedodržela svou povinnost předcházet vzniku škody. O jinou situaci by šlo v případě, kdyby neštěstí způsobila živelní pohroma nebo jiná "neodvratitelná událost".

Podle Nejvyššího soudu firma ČEZ Distribuce opravu trafostanice sama objednala, a tak mohla předvídat a očekávat možná rizika. "Práce na opravě provozního zařízení objednané provozovatelem nejsou vnějším nepředvídatelným zásahem, a proto nemohou být neodvratitelnou událostí nemající původ v provozu," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Robertem Waltrem. Na rozhodnutí dnes upozornil server Aktuálně.cz.

Lidovky.cz, ČTK

MAN TGX 480 lowdeck +Schwarzmuller
MAN TGX 480 lowdeck +Schwarzmuller

r.v. 2008, naj. 1 220 000 km, diesel
508 200 Kč (s DPH)