Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Chléb si raději nechají dovézt

Česko

Sníh ochromil železnici, vlaky nabraly několikahodinová zpoždění. Čekalo se i na pražské tramvaje

Pro lidi, kteří mají větší potíže s chůzí, znamená sněhová kalamita často domácí vězení. Pečovatelské služby se musí otáčet.

PRAHA Už třetí den si nemohli dojít na nákup. V takové situaci jsou kvůli sněhové kalamitě mnozí špatně pohybliví senioři nebo nemocní lidé. Pečovatelské služby v některých městech se musí otáčet více než jindy. Nehlásí se jim sice noví klienti, nicméně ti stávající žádají víc služeb než obvykle. Zájem je například o běžné každodenní nákupy, ale i o donášku obědů.

„Po víkendu si nechali přinést chleba i někteří klienti, kteří si pro něj obvykle chodí sami,“ popisuje Lidmila Svobodová, která řídí Pečovatelskou službu města Řevnice. Problémy se sněhovou kalamitou nemají jen jejich klienti, ale i samotní pečovatelé. To kvůli nesjízdným silnicím. „Několika klientům jsme dodali obědy později,“ uvedla Svobodová. Také pečovatelská služba Anima v Čáslavi pocítila v posledních dnech mnohem větší zájem o své služby. Část klientů si nedojde ani pro malý každodenní nákup, který jinak zvládá. V Čáslavi totiž včera komplikovaly pohyb po městě sněhové bariéry. Například jedna z klientek Animy si běžně pro oběd dojede sama na vozíku, ale v současné kalamitě to není možné.

Oslovené pečovatelské služby potvrdily, že by ve své oblasti pomohly i lidem, kteří dosud nejsou jejich klienty. „Když máme kapacitu volnou, vezmeme každého,“ uvedla Alena Antoszyková, vedoucí oddělení péče o občany městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Větší zájem nových klientů tu ale v souvislosti s počasím nemají.

Lidé kvůli sněhu raději nechodí ani k lékaři. „Některé odradila sněhová kalamita. Většinou to řeší tak, že si raději zavolají, zeptají se na radu a zůstanou doma v teple,“ popisuje pražská praktická lékařka Irena Kudrnovská. Opatrnost je pro seniory v době sněhové kalamity namístě. Po případném pádu jim hrozí závažné komplikace. Jednou z těch nejhorších je zlomenina krčku stehenní kosti. Kromě populárních protiskluzových návleků na boty je pro ně na trhu dostupná i méně známá preventivní pomůcka. V prodejnách zdravotnických potřeb jsou k sehnání chrániče kyčlí a krčku, které se vkládají do speciálně upraveného spodního prádla. Tlumí nárazy při pádu na bok. Stojí přes tisíc korun. Podle traumatologa Liberecké nemocnice Richarda Lukáše sice mohou pomoci, ale jen v některých případech. „Zlomeniny krčku často nevznikají přímým nárazem, ale tím, že je při pádu končetina nepřirozeně vykroucená,“ vysvětluje Lukáš.

Autor: