Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČHMÚ: Šumpersku a Jesenicku hrozí bleskové povodně

Česko

  22:30
PRAHA - Česko opět zasáhnou bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, silný vítr a kroupy. Večer meteorologové upozornili, že na Šumpersku a Jesenicku hrozí bleskové povodně. Aktuální výstraha před extrémními srážkami platí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Krátce před 22:00 ČHMÚ uvedl, že plošně rozsáhlé srážky mírné až silné intenzity se vyskytují v jihovýchodní polovině Čech a na Českomoravské vrchovině a na východním čele těchto srážek jsou místy bouřky s přívalovými srážkami.

"Nejintenzivnější hodinové srážky se za poslední hodinu vyskytly v bouřce na Šumpersku," uvedli meteorologové. Podle nich tam napršelo až 40 milimetrů na metr čtvereční. Bouřka ze Šumperska podle ČHMÚ mířila na Jesenicko.

Meteorologové již kolem poledne uvedli, že očekávají i trvalejší srážky, které mohou výrazně zvednout hladiny zejména menších toků. ČHMÚ předpokládá dosažení třetího stupně povodňové aktivity v povodí horní Malše ve středu ráno, na ostatních tocích zasažených srážkami pak během středy dosažení prvního, případně druhého povodňového stupně.

Srážky zasáhnou zejména oblast Novohradských hor, Šumavy, Českomoravské vrchoviny, Orlických hor a Jeseníků.

Před bouřkami varuje výstraha, která platí od dnešních 17:00 do středy 22:00 pro Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu. Pro tyto kraje platí od dnešních 21:00 do středečních 08:00 i výstraha na silný trvalý déšť.

Výstraha na povodňovou bdělost platí na středu pro Středočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Zlínský kraj. Povodňové ohrožení platí pro Jihočeský kraj od dnešních 22:00 do středečních 22:00.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!