Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Chobotnice' na pražské Letné? Za vlády ANO knihovně nic nebrání, míní Eliška Kaplický

Vizualizace blobu na pražské Letné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace blobu na pražské Letné. | foto: Future Systems

PRAHA Projekt blobu Jana Kaplického na pražské Letné stále žije. Alespoň je o tom přesvědčená vdova po českém architektovi Eliška Kaplický Fuchsová. V případě, že ve vládě zůstane hnutí ANO, pestrobarevné „chobotnici“ podle ní nic nebrání. Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová by knihovnu v metropoli uvítala, opozice to ale považuje pouze za předvolební prohlášení.

Eliška Kaplický Fuchsová o budoucnosti projektu blobu hovořila v internetové televizi DVTV. „Naštěstí se změnila politická garnitura. O lidech, kteří byli ostře proti - nejen profesně, ale dokonce i osobně – projektu Jana Kaplického, ani nevíme, kde jsou. Knihovna neustále žije dál, touha po projektu žije,“ uvedla Kaplický, která je zároveň pražskou zastupitelkou za ANO.

Právě hnutí někdejšího ministra financí Andreje Babiše, jemuž je v podzimních parlamentních volbách přisuzováno podle průzkumů 30 procent hlasů, je prý zřízení knihovny nakloněno. Kaplická proto nevylučuje, že za případné vlády ANO po volbách by tak v Praze za nějakou dobu mohla „chobotnice“ stát. „Není problém. Cítím to tak, že tomu nic nebrání,“ řekla Kaplický v DVTV.

Ta v realizaci věří i přes počáteční neúspěch před deseti lety, kdy proti návrhu vystoupil tehdejší prezident Václav Klaus, k němuž se přidali především politikové z pražské ODS. Podle Elišky Kaplický bylo prosazení nových projektů komplikované i u jiných nových projektů, zmínila Eiffelovu věž v Paříži či Tančící dům. „Zahraniční kurátoři se drží za hlavu a nerozumějí, proč knihovna postavena nakonec nebyla,“ řekla.

Krnáčová v knihovnu doufá. „Plácnutí do vody,“ míní Humplík

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) doufá, že Kaplického knihovna na Letné stát bude. „To, že ji tu nemáme, považuji za obrovskou chybu. Pavel Bém (tehdejší primátor - pozn. red.) z toho udělal politické téma a to projekt v podstatě zabilo,“ sdělila serveru Lidovky.cz.

Stavba takového charakteru by podle ní znamenala pro město výrazný přínos. “Navíc by to byl i projev úcty k panu architektovi Kaplickému, který je uznáván v podstatě po celém světě. Pro Prahu by byla čest, kdyby tu jedna z jeho staveb stála,“ dodala.

Jan Kaplický

Zesnulý architekt Jan Kaplický.


Opozičnímu zastupiteli a předsedovi pražské ODS Filipu Humplíkovi by vybudování knihovny nevadilo. Nic takového se ale podle něj nestane. „Paní Kaplický pro to za tři roky, co na zastupitelstvu je, nehrábla ani prstem. Jsou to jenom předvolební kecy, takové plácnutí do vody,“ okomentoval Humplík pro Lidovky.cz. Uznal přitom, že Národní knihovna nové sídlo potřebuje.

Faltýnek si debatu o knihovně umí představit

Blobu na pražské Letné by se nebránil ani místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Byl to kontroverzní projekt, který rozděloval lidi. Vzhledem k tomu, že mám ke kultuře a architektuře kladný vztah, tak si osobně dovedu debatu o tomto projektu představit,“ řekl Faltýnek s tím, že moderní budovy do měst patří. Vzápětí však dodal, že v rámci hnutí žádná diskuze na toto téma neproběhla.

„Praha potřebuje postavit nádhernou moderní stavu, která bude sloužit kultuře,“ uvedla dále Kaplický. Podle ní se vyjma Národní technické knihovny žádná kulturní stavba za státní peníze od revoluce v roce 1989 nepostavila. Stát by dle jejích slov měla Kaplického knihovna na Letné. Právě případná změna místa je jediný kompromis, který není ochotna akceptovat.

Návrh Jana Kaplického zvítězil v architektonické soutěži v březnu 2007. V roce 2015 však soud rozhodl, že „chobotnice“ vyhrála soutěž na novou budovu Národní knihovny neoprávněně. Instituce kvůli tomu musela zaplatit společnosti HŠH architekti, která žalobu podávala, 1,6 milionu korun (s úroky a soudními náklady zhruba 2,9 milionu) jako rozdíl ve finanční odměně za umístění v soutěži.

Studio, které původně skončilo třetí, se tak posunulo na druhou příčku. Tou dobou druzí britští architekti Carmody Groarke Ltd. proti výsledkům soutěže neprotestovali. Eliška Kaplická zastává názor, že ke zpochybnění vítězství projektu jejího zesnulého manžela nikdy nedošlo. Architekt zemřel náhle v lednu 2009.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?