Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie

Chorvati rozplakali Anglii

PRAHA Ze včerejšího šoku se bude fotbalová Anglie vzpamatovávat hodně dlouho.

Hrdý tým Albionu nezvládl závěrečné kvalifikační utkání a po domácí porážce 2:3 s Chorvatskem překvapivě obsadil ve skupině E až nepostupové třetí místo. Nečekaný výsledek z Wembley poslal na evropský šampionát Rusko, které zvítězilo 1:0 v Andoře. Fotbalisté Anglie budou poprvé od roku 1984 chybět na mistrovství Evropy.

Hned úvod vyprodanou arénu ve Wembley naprosto šokoval. Brankář Scott Carson se při prvním vážnějším kontaktu s míčem dopustil neskutečné hrubky. V 8. minutě napřáhl z 30 metrů Kranjčar a balon propadl domácímu gólmanovi do sítě. Za šest minut bylo s Angličany ještě hůř: Eduardo kolmicí vysunul do otevřené domácí obrany Oliče, který udělal Carsonovi kličku a zvýšil.

Pomohl až uzdravený Beckham

Albion v té chvíli potřeboval vstřelit dvě branky. Kontaktního gólu se nervózní domácí dočkali až po pauze, kdy na hřiště přišel uzdravený záložník David Beckham. Lampard proměnil penaltu za faul na Defoea. Bridge pak s pomocí břevna odvrátil další anglickou pohromu. V 65. minutě udeřilo na opačné straně. Beckham načechraným centrem našel Crouche, ten si míč ideálně zpracoval a střelou k pravé tyči srovnal.

Zápas ale nabídl ještě jeden nečekaný zvrat. Za vápnem napřáhl Petrič a přesným pokusem k levé tyči nachytal Carsona.

Šokovaní domácí se vzmohli už jen na šanci Benta. Po závěrečném hvizdu se ve Wembley mohutně pískalo.

Na poslední chvíli si zajistili účast na turnaji také Švédsko, Turecko a Portugalsko.

Švédové potřebovali k definitivě postupu získat proti Lotyšsku bod, ale nakonec brali výhru 2:1. Turci v sobotu sesadili z druhé příčky ve skupině C Norsko a razítko na postup dali domácím vítězství nad Bosnou a Hercegovinou.

Portugalští obhájci stříbrných medailí v přímém souboji o postup remizovali s Finskem bez branek. Ve skupině A jim to zajistilo druhou příčku za Polskem. Portugalci se ale na postup hodně nadřeli. ale ani jednu z osmnácti střel nepřetavili v uklidňující trefu.