Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chovanec nebude hlasovat pro vládu kvůli podpoře KSČM. Jako hejtman ale s komunisty uzavřel koalici

Česko

  17:38
Praha - Bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec avizoval, že při středečním hlasování o důvěře nepodpoří vládu ANO a sociální demokracie. Vadí mu, že se menšinový kabinet musí při hlasování o důvěře spoléhat na podporu KSČM. On sám však ještě jako plzeňský hejtman v roce 2012 uzavřel s komunisty koalici. A také Chovancův dědeček je podle archivních záznamů veden jako bývalý spolupracovník StB.

Milan Chovanec a premiér Andrej Babiš. foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Když se v roce 2010 stal Milan Chovanec plzeňským hejtmanem po Miladě Emmerové (ČSSD), která kvůli zisku poslaneckého mandátu rezignovala, stanul v čele menšinové krajské vlády ČSSD s tichou podporou KSČM. I když v roce 2012 krajské volby vyhrála ODS, ČSSD přesto získala post hejtmana. Když Chovanec sestavoval krajskou koalici, pozval do ní komunisty už otevřeně a nabídl jim dvě z devíti míst radních kraje. V kraji pak koalice ČSSD a KSČM fungovala až do roku 2016, ačkoliv Chovanec na pozici hejtmana v roce 2014 po zisku poslaneckého mandátu rezignoval.

Aby demonstroval své pohoršení nad spoluprací ČSSD s komunisty, odkázal ve svém prohlášení na svého dědu. „Můj dědeček byl po roce 1948 v podobné situaci. Jako sociálnědemokratický poslanec nesouhlasil s vynuceným sloučením s komunisty. Byl vystaven řadě postihů, ale zachoval si vtéto věci čistý štít. Moje rozhodnutí je hluboce osobní a rozumím tomu, že se s ním nemusí ztotožnit nikdo jiný z našeho poslaneckého klubu,“ uvedl exministr.

Příběh jeho dědy však z dostupných materiálů působí pestrým dojmem. František Chovanec patřil po válce k výrazným politikům Plzeňska. Jak uvádějí veřejné zdroje, v rámci Československé sociální demokracie se řadil k prokomunisticky laděným politikům. Po únorovém převratu v roce 1948 získal vdalších dvou letech v rámci komunální politiky několik postů. Nejdůležitější údaj však ukazují seznamy (dostupné na webu Archivu bezpečnostních složek) spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB). S pořadovým číslem 9183 je zde s přezdívkou Kapitán evidován – František Chovanec.

11.července 2018 v 14:20, příspěvek archivován: 11.července 2018 v 17:34

Ten Chovanec je naprosto neuvěřitelnej: "Můj dědeček byl po roce 1948 v podobné situaci. Jako sociálnědemokratický poslanec nesouhlasil s vynuceným sloučením s komunisty. Byl vystaven řadě postihů, ale zachoval si v této věci čistý štít...". Fakt?

Chovanec kritizuje i to, že ČSSD bude navzdory tzv. bohumínskému usnesení o zákazu spolupráce s extremistickými stranami ve vládě podporované KSČM. Současné vedení ČSSD podle něj navíc při jednání o vzniku kabinetu couvlo od téměř všech původních požadavků. „Nesouhlasím s argumentem, že ČSSD vstupem do problematické vlády zabrání nástupu ještě horších sil. Nikde nevidím dojednané mechanismy, jak tomu lze opravdu reálně zabránit,“ uvedl.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat