29. dubna 2014 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásah policie v mešitě byl mediálně neadektvání, říká Chovanec

Policisté v rámci zásahu předvedli zhruba dvě desítky lidí, v několika případech cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté v rámci zásahu předvedli zhruba dvě desítky lidí, v několika případech cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění. | foto: ČTK

PRAHA Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce od policejního prezidenta, aby zjistil okolnosti pátečního zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v mešitě v centru Prahy.

Otázkou podle něho stále zůstává, kdo načasování akce nařídil - zda vedení útvaru, nebo státní zastupitelství. Muslimové byli shromážděni při pravidelné modlitbě, která pro ně má zvláštní význam. Chovanec to v úterý řekl na setkání s novináři a dodal, že pokud se pochybení nezjistí, bude za policií stát.

ČTĚTE TAKÉ:

Informaci o Chovancově požadavku přinesl server Aktuálně.cz, ministr k tomu dodal, že mu šéf policie Tomáš Tuhý řekl o několika trestních oznámeních. Zásah prověří také Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

"Asi nejen mně, ale i odborné veřejnosti zásah přišel neadekvátní z mediálního pohledu. Já vůbec nevylučuji, že adekvátní byl, každý si musí uvědomit, že musí dodržovat zákony a české právo. Chci jen vědět, zda policie měla relevantní důvod zasáhnout tímto způsobem a v tuto dobu," dodal Chovanec. Tuhý by podle něho mohl odpovědět na některé otázky zhruba do týdne.

Podle Chovance mohla nastat řada důvodů pro zásah právě v pátek při polední muslimské modlitbě, což se ale musí prověřit. V případu údajně hrozilo nebezpečí z prodlení při vyšetřování, případní podezřelí nemuseli v objektu později být.

Kdo zásah nařídil?

"Otázkou je, zda zásah nařídilo samo vedení policie, nebo státní zástupce. To jsou věci, na které se musí odpovědět, a pokud se odpoví, že policie měla relevantní důvod takto zasáhnout, tak za ní budu stát. Pouze chci mít informace nejen z veřejných zdrojů," dodal ministr.

Policie minulý týden v pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Po zásahu obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus.

ČTĚTE VÍCE:

Na zásah si stěžovala řada přímých účastníků včetně indonéských diplomatů. Policisté podle nich narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam. Uvnitř bylo kolem stovky lidí.

Podle informací médií mohl zásah souviset s knihou Základy tauhídu-Islámský koncept Boha. Podle bývalého muslima Lukáše Lhoťana jsou v ní extrémní muslimské názory, nedávno kvůli knize podal trestní oznámení.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz