Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Chování popíračů nic nezmění

Česko

„Řeči nacistů po válce o tom, jaký měl mít tábor v Osvětimi charakter, nemají žádnou důležitost,“ myslí si Jan Munk, ředitel Památníku Terezín.

* LN Ředitel německých Spolkových archivů Kreinkamp označil nález původních stavebních plánů nacistického koncentračního tábora Osvětim za mimořádně významný...

Sám jsem neměl možnost se s těmito dokumenty seznámit. Neznám proto jejich skutečnou hodnotu. Muzeum v Osvětimi nějakými původními plány disponovalo již v minulosti. Pokud je ale za mimořádně důležité považuje ředitel tak významné instituce, jakou německý federální archiv je, tak nemám důvod tomu nevěřit.

* LN Může dokument „zavřít ústa“ popíračům holokaustu, kteří se u nás v posledních letech objevují?

Bylo by naivní myslet si, že popírači holokaustu najednou změní názor. Jim jde přece o něco úplně jiného. Chtějí rádoby vědeckými postupy dokázat tezi o celosvětovém židovském spiknutí a neexistenci holokaustu. Nemají zájem poznat pravdu a žádný dokument či stavební plán jejich názory nezmění.

* LN Ty plány, obsahující i nákresy plynové komory, jsou datovány listopadem 1941, tedy ještě před konferencí „o konečném řešení židovské otázky“.

To je přece zástupný motiv. Důležité je, co se skutečně odehrálo. Žádné řeči nacistů po válce o tom, jaký měl mít tábor v Auschwitzu (Osvětimi) charakter a že se to „později změnilo“, nemají žádnou důležitost.

* LN Dokumenty se týkají části Osvětimi I, nikoli několik stovek metrů vzdálené vyhlazovací části Osvětimi-Březinky...

I tam přece umíralo množství lidí, i tam byla plynová komora. Němci všechno vyhodili do povětří, dnes tam právě ta komora stojí jako připomínka. Terezínská pevnost měla být původně také „jen ghettem“. Podmínky, které zde vládly, se ale mohly srovnávat s koncentračními tábory.

Autor: