Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Chraňte psy před klíšťaty

Česko

Klíšťata nepředstavují hrozbu jen pro lidi, ale také pro psy a kočky. V případě, že by se infekce neléčila, může zvíře do konce života trpět záněty kloubů. Víte, jak svého mazlíčka před nemocí ochránit?

Ačkoli se mnozí domnívají, že kočkám a psům od klíšťat nákaza nehrozí, opak je pravdou - domácí mazlíčci mohou onemocnět lymeskou borreliózou. Obecně platí, že více náchylní jsou k ní psi. Čekání na to, až se klíště pustí samo, by tak mohlo mít pro zvíře i celoživotní následky. Napadení klíštětem může výjimečně končit až úmrtím.

Borrelióza se u zvířat projevuje například sníženou pohyblivostí a bolestmi kloubů. Zvíře často pokulhává. Že se nejedná o úraz, poznáte podle toho, že pokulhává střídavě na různé končetiny. Pokud by byl důvodem úraz, pokulhávalo by stále na jednu a tu samou.

Mezi další časté příznaky borreliózy patří nechutenství či vracející se teplota. Stejně jako u lidí se může v místě přisátí objevit červená skvrna se světlejším středem, která nebolí, ani nesvědí. U zvířat je ale kvůli srsti hůř rozpoznatelná a nezřídka se stává, že ji majitel zvířete přehlédne.

Stanovení a léčba infekce vás vyjdou aspoň na tisíc korun V případě, že budete mít na nemoc podezření, nečekejte na vývoj zdravotního stavu zvířete a běžte s ním k veterináři. Ten mu odebere krev, což vyjde asi na 300 korun. Pokud je onemocnění v akutní fázi, je možné hledat v krvi přímo bakterie. Takový test už ale může stát i 1000 korun.

Pokud se infekce prokáže, následuje antibiotická léčba. Měla by trvat dva až tři týdny a počítejte s tím, že za ni vydáte asi 600 korun. Celkově vás tak léčba vyjde minimálně na tisícovku. Pokud má v sobě zvíře bakterie déle, nemusí k nim antibiotika proniknout. Mikrobi totiž už mohou být zalezlí v kloubech. Zvíře pak bude mít problémy s pohybem a bolesti po zbytek života.

Očkování chrání jen psy Riziko onemocnění borreliózou lze přitom významně omezit. Slouží k tomu třeba očkování. To je ale určené pouze psům. Vakcína s aplikací vás přijde přibližně na 500 korun. Tři týdny po první dávce je třeba aplikovat druhou. V prvním roce vás tak očkování vyjde na 1000 korun. Asi za dva až tři týdny od podání druhé dávky začíná být vakcína očkovat, udělejte to v nejbližších dnech.

Vakcína je účinná pouze rok, poté je třeba provést přeočkování další dávkou. Na rozdíl od prvního roku už ale stačí jen jedna. Očkování však nepůsobí jako repelent a pes vám může živá klíšťata nosit domů.

Máte kočku? S postřiky a repelenty zacházejte opatrně Další možností ochrany proti možné nákaze borreliózou jsou speciální postřiky. Některé z nich jsou odolné proti vodě. Účinkují ale jen několik hodin, některé den. Působí jako repelent a zároveň i antiparazitně, čímž výrazně snižují možnost přenosu živého klíštěte do vašeho domova. Další jejich výhodou je to, že často působí i proti jiným parazitům, například blechám.

Kromě speciálních postřiků můžete použít i klasický repelent, který si kupujete pro sebe. Výhodou postřiků a repelentů je jejich nízká cena. Za postřik zaplatíte 150 až 500 korun - podle velikosti balení. Pokud máte středně velkého psa, velké by vám mohlo vydržet několik měsíců. Repelenty seženete přibližně za stokorunu v závislosti na konkrétním výrobku.

Pokud chcete chránit proti nákaze z klíšťat kočku, měli byste vědět, že ne každý postřik je pro ně určen. Opatrní buďte i při aplikaci repelentů, protože některé z nich obsahují látky, které jsou pro kočku toxické. V případě, že byste takový repelent či nevhodný postřik na kočičku použili, mohla by v krajním případě i zemřít. Proto se vždy nejprve poraďte s veterinářem.

Psovi zapněte obojek pevně, kočce tak, aby si ho rozepnula Další možností jsou takzvané spot-on aplikace. Účinkují až čtyři týdny a jejich výhodou je, že se vstřebají do kůže a majitel zvířete tak nepřichází s látkou do kontaktu. U psů se účinná látka nakape do oblasti kohoutku, u koček za hlavu, aby si ji neolízaly. Čtyřtýdenní ochrana psa vás bude stát přibližně 90 až 200 korun. Maximálně za 200 korun ochráníte i kočku.

Stejná účinná látka jako ve spot-on aplikacích je i součástí speciálních sprejů, které jsou vhodné jak pro psy, tak pro kočky. Spreje chrání zvíře opět až čtyři týdny a tím, že se vstřebávají do kůže, jsou odolné proti vodě a šamponům. Aby byl sprej účinný, je třeba dodržovat dávkování, což spousta lidí podceňuje - 6 střiků na kilogram váhy zvířete. Menší balení vás přijde zhruba na 400 korun a vystačí na jedno nastříkání středně velkého psa. Větší balení stojí asi 600 korun.

Antiparazitní a repelentní účinek mají i obojky napuštěné speciálními látkami. Vyrábí se pro kočky i pro psy. „Obojky mohou chránit psa až sedm měsíců, kočky maximálně čtyři,“ říká veterinář Václav Bartoš z Hradce Králové. Obojek pro psa seženete asi za 400 korun, pro kočku do 200 korun. Pokud ho budete nasazovat pejskovi, dobře ho zapněte, aby ho neztratil. U kočky ho ale upevněte tak, aby si ho mohla sama sundat v případě, že by se o něco zachytila. Jinak by se mohla uškrtit.

***

Víte, jak zvíře chránit?

Očkování Jedna dávka s aplikací stojí asi 500 Kč, tři týdny po první dávce je potřeba aplikovat druhou.

Postřiky Balení vyjde dle velikosti na 150 až 500 Kč a může vydržet až několik měsíců.

Klasický repelent Balení lze sehnat přibližně za 100 Kč.

Spot-on aplikace Vydrží tři až čtyři týdny. Pro středního psa vyjde na 90-200 Kč, aplikace pro kočku stojí do 200 Kč.

Spreje obsahující stejnou látku jako aplikace spot-on Pro kočku i pro psa, vydrží až čtyři týdny, odolné. Cena za menší balení cca od 350 Kč, za větší balení 600 Kč.

Obojky Pro psa cca za 400 Kč, vydrží až 7 měsíců; pro kočku za 200 Kč, vydrží maximálně 4 měsíce.

Co doporučuje veterinář Václav Bartoš z Hradce Králové: Pokud máte psa, který tráví většinu času s vámi v bytě či domě, a pokud jste s ním v úzkém kontaktu, doporučuji spot-on aplikace. V případě, že zvíře pobývá hlavně venku, doporučuji obojky.

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč